A A A

Pierwsze afrykańskie smartfony

11 października 2019, 09:00
Władze Rwandy chcą przekształcić kraj w regionalne centrum technologiczne.
Pierwsze afrykańskie smartfony

Prezydent Rwandy Paul Kagame otworzył pierwszą w Afryce fabrykę produkującą smartfony.

Panafrykańska firma Mara dostarczyła do sklepów dwa modele aparatów działających pod kontrolą Androida. Telefony Mara X i Mara Z są pierwszymi smartfonami „made in Africa". Co prawda w innych krajach afrykańskich również produkowane są telefony komórkowe, ale fabryki w państwach takich jak Egipt, Algieria i Republika Południowej Afryki są zakładami montującymi urządzenia z importowanych części.

Smartfony firmy Mara powstają w całości w Afryce (jak mówią przedstawiciele koncernu – od płytek drukowanych po opakowania). Model Mara X ma 16 GB pamięci i kosztuje 120 120 250 franków rwandyjskich (około 130 dolarów); Mara Z ma pamięć o rozmiarze 32 GB, a cena aparatu wynosi 175 750 franków rwandyjskich (około 190 dolarów). Aparaty są nieco droższe niż popularne w Rwandzie chińskie telefony marki Tecno, ale szefowie Mary są przekonani, że klienci będą skłonni zapłacić więcej za produkt lokalny.

Rwanda chce zostać regionalnym centrum technologicznym. Państwo to zorganizowało w 2018 roku Światowe Forum Ekonomiczne poświęcone Afryce, a w stolicy kraju, Kigali, powstaje ośrodek o nazwie „Miasto Innowacji" (Kigali Innovation City), w którym znajdą się laboratoria badawcze firm z branży hi-tech.

fot. Mara


Adam Wiśniewski
Tagi: smartfony
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
6G według Samsunga
16 lipca 2020
Koreański producent elektroniki ma własną wizję sieci łączności kolejnej generacji.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto