A A A

Pierwsze emotikonki

7 stycznia 2021, 08:10
Mimo że teraz nie wypada okrągła rocznica, dziś wspominamy narodziny emotikonek.
Pierwsze emotikonki

Taki żarcik...

Mocno nadużywane symbole emocji, dość powszechnie stosowane (szczególnie przez młodszych użytkowników) w internetowej konwersacji, mają już prawie 40 lat. Po raz pierwszy użył ich 19 września 1982 roku Scott Fahlman, naukowiec z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu. W wiadomości wysłanej w uniwersyteckiej sieci napisał:

„Proponuję, aby żart oznaczać za pomocą :-)". Jednak po chwili dodał: "Biorąc pod uwagę obecne trendy, łatwiej jednak będzie zaznaczać, co NIE jest żartem. Proponuję :-(". Pomysł spodobał się innym użytkownikom... i wiadomo, co wydarzyło się później.

 

Zaczęło się sto lat wcześniej

Tak naprawdę jednak historia emotikonek jest dużo dłuższa, bo po raz pierwszy pomysł, aby za pomocą znaków typograficznych oddawać emocje piszącego pojawił się na łamach satyrycznego czasopisma „Puck" z roku... 1883!

Podobna koncepcja pojawiła się w artykule w miesięczniku "Reader's Digest" w 1967 roku. Ponadto dwa lata później w wywiadzie opublikowanym w gazecie "The New York Times" pisarz Vladimir Nabokov stwierdził: „Często myślę, że powinien istnieć specjalny znak typograficzny oznaczający uśmiech […]”.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Studencki Festiwal Informatyczny
14 kwietnia 2021
Gamedev, webdev, security... Nie możesz zdecydować się, co brzmi najciekawiej? W czasie 16. Studenckiego Festiwalu Informatycznego będziesz...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto