A A A

Pierwsze w Polsce bankomaty z identyfikacją biometryczną

11 maja 2010, 11:11
Pierwsze w Polsce bankomaty z identyfikacją biometryczną

Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadza bankomaty z identyfikacją biometryczną, czyli wypłacające pieniądze po zeskanowaniu palca właściciela konta. Pierwszy taki bankomat już działa w Warszawie. Do końca roku ma być ich ok. 200.

- Będą to bankomaty należące do Banku  BPS i kilkuset mniejszych banków spółdzielczych. Właściciele kont będą mogli wypłacić pieniądze po tym, jak czytnik w bankomacie zeskanuje i rozpozna układ naczyń krwionośnych w palcu wypłacającego - poinformował prezes banku Mirosław Potulski.

Układ naczyń krwionośnych jest niepowtarzalny u każdego człowieka. Korzystający z bankomatu przykłada palec do czytnika. Palec zostaje podświetlony, co uwidacznia rysunek naczyń krwionośnych. Obraz jest przekazywany z kamery, przekształcany cyfrowo i porównywany z wzorcem z bazy danych. Wszystko to trwa kilka sekund.
czytaj dalej

Technologię identyfikującą człowieka na podstawie układu naczyń krwionośnych opracowała japońska firma Hitachi. Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor pionu rozwiązań systemowych w Polsce Hitachi Europe Tadeusz Woszczyński, ta technologia jest już bardzo rozpowszechniona na japońskim rynku. Na 180 tys. pracujących w tym kraju bankomatów ok. 60 tys. wykorzystuje w ustaleniu tożsamości wypłacającego pieniądze technologie biometryczne.

Jak wyjaśnił Woszczyński, nie da się pobrać informacji o układzie czyichś naczyń krwionośnych bez jego wiedzy. Dlatego ta technologia jest bardzo bezpieczna. Rysunek naczyń krwionośnych nie zmienia się z wiekiem ani pod wpływem chorób - podaje PAP.

W nowych bankomatach nie można wypłacić pieniędzy korzystając z... odciętego palca. - Jeżeli palec nie będzie żywy, to spadnie w nim poziom hemoglobiny i rysunek naczyń krwionośnych nie będzie czytelny. Poza tym zgodnie z normami bankowymi czytniki są wyposażone w "mierniki żywotności". Jeśli nie będzie pulsu, nie będzie też autoryzacji - wyjaśnił Woszczyński.

Dyrektor w Związku Banków Polskich Remigiusz Kaszubski powiedział, że technologia biometryczna jest najpewniejszą obecnie metodą identyfikacji używaną w bankowości. - Dzięki niej ja sam jestem swoim hasłem - powiedział. Dodał, że potwierdzając swoją tożsamość poprzez czytnik biometryczny nie trzeba już pamiętać numerów PIN.

Potulski wyjaśnił, że bank chce wprowadzić technologię biometryczną głównie po to, by obsługiwać wypłatę rent i emerytur. Wyjaśnił, że rozwiązania technologiczne pomogą rozładować kolejki, jakie tworzą się co miesiąc w oddziałach banku po wypłatę tych świadczeń. - Chcemy z Kopciuszka przekształcić się w lidera - zapowiedział. Nowe bankomaty mają też wypłacać bilon, więc będzie można rentę czy emeryturę pobrać co do grosza.

Prezes powołał się na statystyki, z których wynika, że 51 proc. klientów banków obawia się, że ktoś bez ich wiedzy wybierze z konta pieniądze, ponad 30 proc. jest gotowych płacić więcej za obsługę konta jeżeli będzie ono bezpieczniejsze, 98 proc. uważa, że zabezpieczenia biometryczne są skuteczne, a według ponad 70 proc. są prostsze i wygodniejsze niż pamiętanie i wpisywanie numerów PIN.

Wyposażenie jednego oddziału banku w tego typu bankomat to koszt ok. 15 tys. euro, czyli o ok. 10 proc. więcej niż standardowego bankomatu. Utrzymanie i eksploatacja kosztują tyle samo w przypadku obu typów bankomatów.

Bank BPS ma ok. 80 oddziałów w całej Polsce. Obsługuje klientów indywidualnych, firmy, samorządy. Wraz z 355 bankami spółdzielczymi tworzy Grupę BPS. Dysponuje siecią ok. 1,8 tys. bankomatów i obsługuje ok. 470 tys. kart płatniczych.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto