A A A

Pierwsze wyniki przepustowości sieci Starlink

17 sierpnia 2020, 13:30
Firma SpaceX rozpoczęła beta testy kosmicznego internetu.
Pierwsze wyniki przepustowości sieci Starlink

Pierwsze doniesienia

Koncern SpaceX informował niedawno, że pierwsze beta-testy umieszczonych na orbicie satelitów pod kątem efektywności serwowanego za ich pomocą internetu mają być prowadzone w sierpniu. Od kilku dni w sieci pojawiają się wyniki przepustowości kosmicznego internetu. Pierwsi użytkownicy cieszą się osiągami do 60 Mb/s.

Zgodnie z testami przeprowadzonymi przy użyciu narzędzia speedtest.net firmy Ookla, użytkownicy beta szerokopasmowego satelitarnego internetu SpaceX Starlink, uzyskują 11- do 60 Mbps podczas pobierania i od 5- do 18 Mbps podczas wysyłania. Kolejni testujący odnotowywali opóźnienia w zakresie od 31- do 94 ms, a niektórzy  jeszcze mniejsze – 21 i 20 ms.

 

Początki Starlinka

Linki do 11 anonimowych testów zostały wczoraj opublikowane w serwisie Reddit. Jeden z użytkowników tego serwisu skompilował niektóre testy, aby stworzyć grafikę widoczną jako zdjęcie główne. Została ona opublikowana też na Twitterze.

Beta-testerzy muszą podpisać umowy o zachowaniu poufności, więc znalezione w sieci wyniki mogą być tylko przedsmakiem rzeczywistej wydajności Starlinka.

Przedstawiciele SpaceX poinformowali członków Federalnej Komisji Łączności, że Starlink z czasem osiągnie gigabitową przepływność. Zgodnie z zapewnieniami koncernu, po pełnej optymalizacji szerokopasmowego internetu, która nastąpi wraz z pełnym wdrożeniem systemu, Starlink będzie w stanie zapewnić wysoką przepustowość. Mowa jest o osiągach do 1 Gb/s na użytkownika. Starlink ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie na usługi szerokopasmowe o małych opóźnieniach dla konsumentów i firm w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Komisja na realizację zapewnień dała SpaceX 5 lat.

fot. TwitterPaula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Rusza Apple One
30 października 2020
Koncern Apple rozpoczyna sprzedaż subskrypcji na pakiet gier, usług muzycznych, telewizyjnych i chmurowych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto