A A A

Pierwszy człowiek cyborg

11 marca 2021, 08:00
Dziś na pożółkłych kartach naszego kalendarza minihistoria ojca cyborgizacji.
Pierwszy człowiek cyborg

 

Kim/czym jest cyborg

 

Trudno powiedzieć kiedy powstał pierwszy cyborg. Wedle Wikipedii bowiem to „organizm, którego procesy życiowe realizowane są lub wspomagane przez urządzenia techniczne - najlepiej elektroniczne - zintegrowane z ludzkim ciałem. Definicja ta jest o tyle niekonkretna, że można pod nią śmiało podciągnąć np. osoby ze wszczepionymi stymulatorami serca czy implantami ślimakowymi umożliwiającymi słyszenie ludziom z obustronną głuchotą lub niedosłuchem. Przyjęło się natomiast uważać, że pierwszym „prawdziwym" cyborgiem jest profesor Kevin Warwick, dziekan wydziału cybernetyki uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii. Ten to człowiek 24 sierpnia 1998 r. dał wszczepić sobie w przedramię specjalny nadajnik radiowy. Dzięki sygnał identyfikacyjnemu emitowanemu przez wszczepiony chip komputery mogły monitorować naukowca, gdy ten poruszał się po korytarzach i biurach swego wydziału. Warwick mógł też odtąd obsługiwać drzwi, światła, grzejniki i inne skomputeryzowane urządzenia bez choćby kiwnięcia palcem

 

Trudne początki

 

Może to niezbyt efektowny początek... ale w 2021 na świecie funkcjonują ludzie wyposażeni w bioniczne protezy kończyn, elektroniczne wspomaganie wzroku itd., a od 2010 istnieje Cyborg Foundation, mającą pomóc ludziom stać się cyborgami, bronić praw cyborgów i promować sztukę cyborgową.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Tagi: medycyna
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Xiaomi znika z listy CCMC
13 maja 2021
Amerykański Departament Obrony rezygnuje z wpisania chińskiego koncernu na listę komunistycznych firm wojskowych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto