A A A

Pierwszy iMac

18 czerwca 2020, 08:20
W cyklu "czwartki – pożółkłe IT kartki" prezentujemy historyczny (nie tylko dla Apple'a) moment debiutu pierwszej maszyny z linii iMac.
Pierwszy iMac

Bankructwo zażegnane

15 sierpnia 1998 r. zadebiutował pierwszy Apple iMac. Jak (niezbyt skromnie) stwierdził w swoim czasie prezes Apple'a Steve Jobs, „na zawsze zmienił sposób, w jaki ludzie patrzą na komputery". A przy okazji też oddalił od tej firmy realne widmo bankructwa.

Apple iMac 1998

 

Pieśń przyszłości

Futurystyczny pod względem parametrów i designu iMac daleko odbiegał od nudnego, ukrytego w beżowym blaszanym pudełku peceta. Był... sexy. Do tego nie miał wbudowanej stacji dyskietek – za to były porty USB oraz wewnętrzny modem, sugerujący, że jego naturalnym środowiskiem pracy będzie internet. Zresztą literka „i" na początku nazwy miała nawiązywać do „internet, individual, instruct, inform, inspire". Jak na owe czasy było to posunięcie rewolucyjne... i ryzykowne.

Apple iMac

 

Miliard

Ale się opłaciło, bo choć krytycy wytykali komputerowi niezbyt wygodną klawiaturę i bezsensowną idealnie okrągłą myszkę, to przez pierwsze cztery miesiące iMac znalazł aż 800 000 fanów, którzy zdecydowali się zainwestować 1299 dolarów w jego zakup, co dało firmie Apple ponad miliard dolarów przychodu. iMac – choć oczywiście w mocno rozbudowanej konfiguracji – jest nadal produkowany.

 


Gerard Arfield
Tagi: Apple
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto