A A A

Pierwszy kalkulator naukowy HP-35

14 stycznia 2021, 10:20
Z kalendarza IT dziś spada pożółkła karta z minihistorią pierwszego kalkulatora naukowego.
Pierwszy kalkulator naukowy HP-35

 

Najpierw był suwak logarytmiczny

 

Choć kalkulatory kieszonkowe znane były już od kilku lat, to były to w sumie bardzo prymitywne urządzenia, potrafiące dokonywać czterech podstawowych działań. Inżynierowie nadal musieli posługiwać się w swej pracy albo kalkulatorami stołowymi albo archaicznym już suwakiem logarytmicznym.

 

Narodziny gwiazdy

 

Dopiero w 1972 pojawiło się urządzenie firmy Hewlett Packard, które odesłało suwak do lamusa. Wyposażony w piętnastocyfrowy wyświetlacz LED i kosztujący wówczas 395 dolarów (tę liczbę należy przemnożyć przez 6, aby uwspółcześnić cenę) kalkulator HP-35 oprócz czterech podstawowych działań miał w zanadrzu też obliczanie funkcji trygonometrycznych i logarytmicznych, a także potęgowanie i pierwiastkowanie. Jak na dzisiejsze możliwości to raczej niewiele, do tego urządzenie wymagało wymiany trzech ogniw typu AA po zaledwie ok. 3 godzinach ciągłej pracy. Tym niemniej był pierwszym na świecie „kalkulatorem naukowym". I cieszył się sporą popularnością (używali go także kosmonauci na stacji Skylab). W pierwszym roku sprzedano 100 000 egz. HP-35, a do momentu zakończenia produkcji, w 1975, 300 000. Ciekawostką jest to, że liczba w nazwie nawiązywała do liczby klawiszy "liczyka" (jak próbowano w PRL-u zastąpić słowo "kalkulator").

Kalkulator HP-35 - płyta główna

fot. Wikipedia


Jerzy Poprawa
Tagi: kalkulatory
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto