A A A

Pierwszy komputer przenośny

10 września 2020, 10:20
Z cyklu pożółkłych kartek IT dziś "pigułkowa" historia pierwszego laptopa, który – według obecnych standardów – nim nie był.
Pierwszy komputer przenośny

Waga ciężka

 

Trzeciego kwietnia 1981 zadebiutował Osborne I, pierwszy w historii laptop... choć może lepiej nazwać go „komputerem przenośnym". Ważył 12 kg, miał procesor Zilog 80 taktowany zegarem 4 MHz, 64 KB pamięci, dwa napędy dyskietek 5,25" o pojemności 90 KB i wyposażony był we wbudowany pięciocalowy monochromatyczny ekran CRT o rozdzielczości 24x52 znaki, który pracował w trybie tekstowym. Wszystko działało pod kontrolą systemu operacyjnego CP/M.

 

Wszystko w pakiecie

 

W skład zestawu wchodził spory pakiety oprogramowania, w tym edytor tekstu WordStar, arkusz kalkulacyjny i baza danych. Komplet kosztował 1795 dolarów, co było bardzo okazyjną ofertą, bo sam software wart był niewiele mniej. Osborne I cieszył się sporą popularnością wśród biznesmenów (choć użytkownicy narzekali, że monitorek jest zbyt mały). A i recenzje w prasie branżowej były utrzymane w bardzo pochlebnym tonie. W szczytowym momencie producent wytwarzał ok. 10 000 sztuk Osborne'a I miesięcznie. Tym niemniej we wrześniu 1983 ogłosił bankructwo, co zakończyło też karierę pierwszego przenośnego komputera.

fot. Wikipedia

 


Gerard Arfield
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
PayPal wchodzi w kryptowaluty
23 października 2020
Użytkownicy popularnego systemu płatności elektronicznych będą mogli handlować bitcoinami.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto