A A A

Pierwszy komputer przenośny

10 września 2020, 10:20
Z cyklu pożółkłych kartek IT dziś "pigułkowa" historia pierwszego laptopa, który – według obecnych standardów – nim nie był.
Pierwszy komputer przenośny

Waga ciężka

 

Trzeciego kwietnia 1981 zadebiutował Osborne I, pierwszy w historii laptop... choć może lepiej nazwać go „komputerem przenośnym". Ważył 12 kg, miał procesor Zilog 80 taktowany zegarem 4 MHz, 64 KB pamięci, dwa napędy dyskietek 5,25" o pojemności 90 KB i wyposażony był we wbudowany pięciocalowy monochromatyczny ekran CRT o rozdzielczości 24x52 znaki, który pracował w trybie tekstowym. Wszystko działało pod kontrolą systemu operacyjnego CP/M.

 

Wszystko w pakiecie

 

W skład zestawu wchodził spory pakiety oprogramowania, w tym edytor tekstu WordStar, arkusz kalkulacyjny i baza danych. Komplet kosztował 1795 dolarów, co było bardzo okazyjną ofertą, bo sam software wart był niewiele mniej. Osborne I cieszył się sporą popularnością wśród biznesmenów (choć użytkownicy narzekali, że monitorek jest zbyt mały). A i recenzje w prasie branżowej były utrzymane w bardzo pochlebnym tonie. W szczytowym momencie producent wytwarzał ok. 10 000 sztuk Osborne'a I miesięcznie. Tym niemniej we wrześniu 1983 ogłosił bankructwo, co zakończyło też karierę pierwszego przenośnego komputera.

fot. Wikipedia

 


Gerard Arfield
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Rusza Apple One
30 października 2020
Koncern Apple rozpoczyna sprzedaż subskrypcji na pakiet gier, usług muzycznych, telewizyjnych i chmurowych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto