A A A

Pierwszy netbook Toshiby

15 września 2008, 10:16
Pierwszy netbook Toshiby

Do grona producentów coraz popularniejszych lekkich i małych netbooków dołączyła japońska Toshiba, prezentując swój pierwszy netbook – model Satellite NB105.

Nowy netbook Toshiby to urządzenie wyposażone w ekran o przekątnej 8,9 cala i rozdzielczości 1024x600 pikseli. Sercem obliczeniowym tego niewielkiego urządzenia jest procesor Intel Atom taktowany zegarem o częstotliwości 1,6 GHz wspierany przez 1 GB pamięci RAM. Zamiast energooszczędnych, ale też drogich dysków SSD (Solid State Drive), zbudowanych na bazie układów pamięci Flash, Toshiba w modelu NB105 postawiła na sprawdzoną technologię magnetycznego przechowywania danych. W urządzeniu zamontowano dysk twardy o pojemności 120 GB. Choć nie podano producenta tego dysku, można przypuszczać, że zastosowano autorskie rozwiązanie Toshiby specjalizującej się m.in. w produkcji dysków twardych do urządzeń przenośnych.

Zastosowanie klasycznej technologii magnetycznej zamiast dysków SSD to nie koniec oszczędności. Model NB105 jest co prawda wyposażony w bezprzewodowy interfejs WiFi oraz gniazdo sieci Ethernet, ale zabrakło już w nim miejsca na interfejs Bluetooth czy obsługę coraz popularniejszego standardu 3G umożliwiającego dostęp do internetu poprzez sieci komórkowe.

Obudowę tego niewielkiego komputerka wyposażono w slot na karty pamięci typu SD, 3 złącza USB oraz wbudowaną kamerkę internetową. Systemem operacyjnym, który będzie preinstalowany na netbookach Satellite NB105, będzie Windows XP Home.

Netbook Satellite NB105 na sklepowych półkach pojawi się w listopadzie w cenie około 550 dolarów.

Źródło: Electronista, TechConnect


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Sterowniki USB pełne błędów
28 maja 2020
Badacze odkryli pokaźną liczbę błędów w sterownikach USB dostarczanych przez systemy Linux, macOS i Windows.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto