A A A

Pierwszy router kwantowy

6 sierpnia 2012, 14:40
Pierwszy router kwantowy

Krzemowe procesory to podstawa współczesnych komputerów, jednak nie ulega wątpliwości, że istnieją szybsze sposoby transmisji danych. Wykorzystanie technologii kwantowej jest najbardziej spektakularną i być może wcale nie tak bardzo odległą melodią przyszłości.

Zasada działania komputerów kwantowych opiera się na wykorzystaniu fotonów do przesyłania informacji do kolejnych podsystemów. Co więcej, fotony są w stanie przekazywać informacje w parach w tym samym czasie, a nie pod postacią ciągu 0 i 1. Technologia ta może zostać wykorzystana do budowy potężnych komputerów kwantowych, praktycznie niemożliwej do złamania kryptografii kwantowej i szybkiego internetu kwantowego, który pewnego dnia zasięgiem ma objąć całą Ziemię.

Chińscy naukowcy zaprezentowali prototypowy model kwantowego routera, który będzie wykorzystywany do przesyłu informacji w postaci kubitów. Zespół pod kierownictwem Xiuyinga Changa z Tsinghau University zbudował router, w którym informacja jest zakodowana w polaryzacji pionowej lub poziomej fotonów. Niestety, testowane obecnie urządzenie ma swoje ograniczenia - może obsługiwać tylko jeden kubit na raz.

Czy to oznacza, że jesteśmy o krok od narodzin kwantowego internetu? Niestety, odkrycie chińskich naukowców jest jedynie sygnałem, że badania nad wykorzystaniem technologii kwantowej w elektronice idą w dobrym kierunku. Mogą minąć jeszcze całe dekady zanim zbudujemy pierwszy, funkcjonalny komputer kwantowy.


Marcin Powęska
marcin.poweska@firma.interia.pl
Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto