A A A

Piractwo - słabe ogniwo bezpieczeństwa w sieci

11 kwietnia 2011, 13:24
Piractwo - słabe ogniwo bezpieczeństwa w sieci

W zestawieniach złośliwego oprogramowania dla pierwszego kwartału tego roku malware związany z piractwem osiąga wysokie notowania.

Funkcja Autorun przenośnych urządzeń wciąż pozostaje na pierwszym miejscu podatności wykorzystywanych przez cyberkryminalistów; nielegalne reklamy stabilnie zajmują “honorowe”, czwarte miejsce na liście najczęściej występujących e-zagrożeń w pierwszym kwartale 2011 roku. Na pierwszym miejscu zestawienia e-zagrożeń, najbardziej rozpowszechnionych w I kwartale 2011, BitDefender plasuje trojana AutorunINF.Genthat, który stanowił 7.26 procent liczby wszystkich detekcji szkodników na świecie. Kolejny raz przenośne urządzenia i ich funkcja autorun okazały się piętą achillesową użytkowników komputerów. Najlepsza rada: instalowanie aktualizacji z oficjalnych stron producentów używanego oprogramowania; zwracanie uwagi na to, gdzie podłączane są urządzenia USB oraz pamiętanie, by przeskanować je oprogramowaniem antywirusowym po podłączeniu.

Tegoroczna nowość - Trojan.Crack.I – osiągając poziom 6.07 procent, zajął drugie miejsce po zaledwie kilku miesiącach od momentu pojawienia się w sieci. Warto zauważyć, że jest to aplikacja generująca nielegalne klucze rejestracyjne w celu obejścia komercyjnych zabezpieczeń oprogramowania shareware. Robak Win32.Worm.Downadup.Gen znalazł się na trzecim miejscu z wynikiem 5.58% ogólnej liczby infekcji zarejestrowanych w pierwszym kwartale 2011. W niektórych krajach, jak Zjednoczone Królestwo, znacząco spadła liczba detekcji tego szkodnika, ale istnieją obszary, gdzie wciąż dominuje on w zestawieniach zagrożeń (na przykład w Rumunii i Hiszpanii). Plan działania tego robaka jest dobrze znany: między innymi nie pozwala na aktualizacje Windows oraz na łączenie się ze stronami producentów rozwiązań bezpieczeństwa, jednocześnie pobierając fałszywe antywirusy na zainfekowane komputery.

Gen:Variant.Adware.Hotbar.1 zanotował 4.85% ogólnej liczby malware’u, co plasuje go na czwartym miejscu zestawienia. Szkodnik ten powoduje wyświetlanie okien pop-up na ekranie i otwieranie nowych okien przeglądarki. Rodzina tego rodzaju złośliwego oprogramowania potrafi także wpływać na działanie przeglądarek internetowych (browser hijack), co objawia się tym, że większość wyników wyszukiwania kieruje użytkowników na strony reklamowe, przynosząc w ten sposób zyski napastnikom. Adware potrafi również zbierać dane o użytkowniku, dotyczące przeglądanych przez niego stron, w celu wyświetlania ukierunkowanych reklam i sugestii zakupowych.

Piąte miejsce zestawienia zajął Exploit.CplLnk.Gen – intruz specyficzny dla plików lnk (pliki skrótów), który wykorzystuje podatność systemów Windows w celu wykonania zewnętrznego kodu. W ostatnich tygodniach daje się zauważyć znaczny wzrost występowania tego exploita i można się spodziewać, że tendencja ta nadal będzie się utrzymywać. Jest to także jeden z czterech exploitów zero-day, które były intensywnie wykorzystywane przez robaka Stuxnet do pokonywania lokalnych zabezpieczeń.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto