A A A

Płatna rejestracja na Facebooku?

11 września 2019, 06:35
Koncern Zuckerberga usunął ze strony rejestracji slogan mówiący, że zawsze będzie ona darmowa.
Płatna rejestracja na Facebooku?

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do sloganu „To jest (i zawsze będzie) darmowe!" widniejącego na stronie startowej Facebooka. Serwis witał nas nim przez ponad dekadę. Niedawno koncern zdecydował się jednak na małą zmianę. Obecnie zamiast informacji o bezpłatnym dostępie do platformy widzimy nowe hasło, które brzmi: „To szybkie i proste".

Koncern Zuckerberga nie poinformował oficjalnie o wprowadzonych zmianach. Redakcja Business Insidera odkryła, że slogan podmieniono 6 sierpnia br. Do sprawdzenia tego faktu dziennikarze użyli internetowego archiwum Wayback Machine. Ostatnia zachowana polska wersja strony ze starym hasłem pochodzi natomiast z 31 lipca br. Hiszpański Business Insider zwrócił się do Facebooka z prośbą o wyjaśnienie wprowadzonych zmian, jednak nie otrzymał odpowiedzi.

Wcześniej z serwisu można było korzystać za darmo dzięki modelowi biznesowemu opartemu na reklamach. Jednak prawnik i ekspert ds. prawa cyfrowego, Jose Antonio Castillo, w rozmowie z redakcją Business Insidera powiedział, że taka platforma społecznościowa, jaką jest Facebook, nigdy nie była naprawdę darmowa - z tego względu, że jej walutą były i wciąż są dane osobowe użytkowników. O wartości tych danych mogą świadczyć chociażby ostatnie doniesienia o wyciekach prywatnych informacji internautów.

Warto zauważyć, że dawny slogan przeczył temu, o czym możemy przeczytać w Polityce Platformy. W jednej z sekcji (Rzeczy, które powinieneś wiedzieć) możemy zauważyć wpis „Nie gwarantujemy, że Platforma zawsze będzie darmowa". Swego czasu szefowie serwisu wspominali także o opracowaniu nowej, płatnej wersji platformy. Miałaby ona kosztować od 11 do 14 dolarów miesięcznie. Dzięki tej opłacie Facebook miałby odstąpić od zbierania danych użytkowników i kierowania do nich reklam.

fot: Facebook


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
11 września 2019, 09:26
Coś kosztem czegoś Dawidzie. Zwykle jak płacisz to nie masz reklam i masz do tego pewne plusy. Nie płacisz, to masz gorzej. Nic nowego, naprawdę. A i nie wypowiadaj się o pieniądzach w kieszeni obywateli, bo te regularnie przybywają.
avatar
~Anonim
11 września 2019, 07:29
Witam! To jakiś żart?! :zdziwko:  "Gazeta Wyborcza" (wyborcza.pl) płatna, internetowe serwisy randkowe płatne, lekarstwa i jedzenie coraz droższe... Teraz jeszcze "Facebook" płatny?!   A pieniędzy w kieszeniach obywateli jakoś nie przybywa :oczy: .
Najnowsze aktualności

Chiny wyprzedzają USA
8 kwietnia 2020
Liczba wniosków patentowych pochodzących z Chin wzrosła 200-krotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto