A A A

Play z siecią 5G

5 lutego 2020, 07:05
Play ogłosił, że jako pierwszy operator w Polsce komercyjnie uruchamia sieć 5G. Do końca lutego dostępnych będzie 500 stacji bazowych.
Play z siecią 5G

Operator w styczniu br. udostępnił komercyjnie sieć 5G w aglomeracji Trójmiejskiej. W lutym wystartuje w kolejnych 16 miastach, obejmujących pięć największych metropolii i 11 mniejszych miejscowości. Zasięg nowej technologii pojawi się więc w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdyni i Gdańsku oraz takich m.in. miastach jak Zakopane, Augustów, Szczyrk czy Mrągowo.

Komunikaty o uruchomieniu sieci 5G mają obecnie znaczenie raczej PR-owe – otrzymanie pierwszych komercyjnych radiowych pozwoleń od Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) pozwala zaoferować polskim konsumentom technologię najnowszej generacji, zanim główni producenci telefonów wprowadzą na rynek swoje pierwsze urządzenia obsługujące 5G. Czyli technologia jest, ale nie ma jak z niej korzystać.

Sytuacja ta szybko się nie zmieni. Play czeka na rozpoczęcie aukcji częstotliwości w paśmie 3,4–3,6 GHz w celu nabycia jednego bloku pasma i wykorzystania go do dalszego zwiększania prędkości transmisji w technologii 5G. Dla dalszych postępów w rozwoju tej technologii kluczowe będzie sprzyjające otoczenie inwestycyjne, a szczególnie pełna harmonizacja norm w zakresie pola elektromagnetycznego.

fot. Play


Piotr Rabiej
Tagi: play, 5G
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto