A A A

PlayStation 5 w przedsprzedaży

30 lipca 2019, 14:20
W szwedzkiej sieci MediaMarkt można zamawiać konsolę PlayStation 5.
PlayStation 5 w przedsprzedaży

Między początkiem kwietnia a końcem czerwca bieżącego roku firma Sony sprzedała 3,2 miliona egzemplarzy konsoli PlayStation 4. W rezultacie od premiery w roku 2013 na całym świecie urządzenie znalazło ponad 100 milionów nabywców.

Model PlayStation 4 dołączył w ten sposób do „klubu 100" jako trzecia konsola Sony, która przekroczyła 100-milionowy próg. Poprzednimi dwoma były PlayStation i PlayStation 2; urządzenie PlayStation 3 zatrzymało się na nieco ponad 87 milionach sztuk. Poza sprzętem Sony sztuki przekroczenia 100 milionów sprzedanych egzemplarzy dokonała tylko firma Nintendo z modelem Wii.

Warto podkreślić, że PlayStation 4 najszybciej trafiła do 100 milionów nabywców: zajęło jej to pięć lat i siedem miesięcy. Druga w kolejności PlayStation 2 potrzebowała pięciu lat i dziewięciu miesięcy (zaś Nintendo Wii – sześciu lat i ośmiu miesięcy).

Mimo bezsprzecznego sukcesu, cykl życia PlayStation 4 zbliża się nieuchronnie do końca. Sony koncentruje się obecnie przede wszystkim na konsoli nowej generacji – PlayStation 5. Według magazynu Wired, nie ma być ona po prostu usprawnioną wersją poprzedniczki.

W maju Japończycy pokazali materiał wideo prezentujący, jak bardzo wzrosła wydajność PlayStation 5 w porównaniu ze starszym sprzętem. Urządzenie bazuje na ośmiordzeniowym procesorze AMD Ryzen (architektura 7 nm Zen 2). Z kolei procesor graficzny, niestandardowy wariant GPU z rodziny Navi firmy Radeon, będzie obsługiwał m.in. technologię śledzenia promieni (raytracing). Do poprawy wydajności przyczyni się ponadto szybki dysk SSD.

Jak stwierdzili przedstawiciele Sony, „cena konsoli PlayStation 5 ma być atrakcyjna, jeśli wziąć pod uwagę możliwości nowego sprzętu". Brzmi to nieco enigmatycznie – ale w szwedzkiej sieci MediaMarkt pojawiła się już możliwość zamawiania nowych urządzeń w przedsprzedaży.

Na stronie internetowej sklepu nie przedstawiono wprawdzie ani daty dostawy, ani nawet dokładnej specyfikacji PlayStation 5, ale cena jest znana: wynosi 9999 koron szwedzkich (czyli ok. 950 euro bądź 1050 dolarów).

fot. MediaMarkt

 

 


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto