A A A

Po co graczom podkładka?

31 stycznia 2016, 14:00
Każdy, kto katował myszkę na blacie biurka czy kiepskiej jakości podkładce, wie, jak ważne jest podłoże, po którym sunie nasz gryzoń. Jednak podkładka podkładce nierówna – artykuł odpowie na pytanie dlaczego warto zwracać uwagę na jakość podłoża.
Po co graczom podkładka?

Podkładka? A na co to komu?

Każdy z nas jest inny. I każdy z nas inaczej użytkuje sprzęt. W zależności od preferencji wybieramy inny sensor, czułość czy budowę. Dobra podkładka jest w stanie zwiększyć wydajność w grach, usprawnić pracę czy sprawić, że ręka będzie się mniej męczyć.

Mysie spody

Spód każdej myszy stanowią ślizgacze. Są to pewne obszary pokryte teflonem (PTFE) mające za zadanie zapewnić płynność ruchu nawet na chropowatej powierzchni. Pomimo dołożenia wszelakich starań ze strony producentów, ślizgacze po pewnym czasie mogą stać się chropowate, co znacznie utrudnia ruch urządzenia. Co prawda, niektóre marki mają w swojej ofercie wymienne ślizgacze, jednak wielokrotnie może zależeć nam na jak najdłuższej żywotności materiału, który fabrycznie posiada nasza myszka. W tym wypadku, dobra podkładka może być niezastąpiona.

Rzecz o sensorach

Czujniki optyczne cechuje mniejsza dokładność względem sensorów laserowych. Wiąże się to z nieco większą tolerancją na zabrudzenia czy porowatość. Właśnie dlatego optymalnym wyborem będzie miękka podkładka z pokryciem z microfibry, która nie tylko poprawi śledzenie kursora, lecz również zapewni dobrą przyczepność ślizgaczy do podłoża. Przykładami takich podkładek są Mionix Sargas 450 SK i Mad Catz G.L.I.D.E. 5.

Sensor laserowy posiada bardzo skupioną wiązkę światła, dzięki czemu jest w stanie odczytywać dane nawet ze szkła. Niestety, wąska szerokość wiązki wiąże się ze zwiększeniem czułości na każdą niedoskonałość powierzchni. W przypadku takich gryzoni doskonale sprawdzą się więc podkładki twarde (ze szkła, plastiku lub aluminium) lub miękkie z gładkim pokryciem z tworzywa sztucznego. Przykładem takiej podkładki może być Mionix Propus 380, która dodatkowo zwiększa dokładność myszy poprzez pokrycie go tworzywem z drobinkami metalu, czy Natec Genesis M55 z wierzchnią warstwą PVC.

Wielkość ma znaczenie?

Wielkość podkładki powinno dobierać się do wartości DPI myszy. W przypadku niższej czułości (do 2000 DPI) warto zainwestować w podkładkę dużą lub średnią, natomiast osoby wykorzystujące DPI wysokie mogą wybrać dowolny rozmiar.

Eksploatacja

Dobrze wykonane podkładki nie powinny sprawiać problemu podczas czyszczenia, niezależnie od tego, czy są wykonane z plastiku, aluminium czy materiału i gumy. Pokrycie wodoodporne powinno ułatwić utrzymanie podkładki w schludnym stanie (Mionix Sargas, Mad Catz G.L.I.D.E. TE). Podczas zakupu warto zwracać uwagę na sposób przymocowania kolejnych warstw i przycięcia brzegów, gdyż to właśnie od nich będzie zależała żywotność produktu.

Podsumowując

Dobra podkładka nie tylko jest w stanie polepszyć wyniki w grach, ale również znacznie zwiększyć żywotność i dokładność myszek. Dobrze dobrana, jest w stanie zapewnić grę płynniejszą i wygodniejszą.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Download-er
4 marca 2016, 14:45
Jaką podkładkę pod mysz polecacie aby myszka była jak najczulsza (tzn. aby wykonując niewielki ruch myszą kursor przesuną się jak najdalej)?
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto