A A A

Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku zobaczymy latające taksówki

22 czerwca 2021, 10:30
Niemiecka firma pracuje nad nietypowym środkiem transportu, który zostanie wykorzystany na kolejnej olimpiadzie.
Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku zobaczymy latające taksówki

Lecąc na mecz

Igrzyska Olimpijskie poza wymiarem sportowym i symbolicznym są też najczęściej okazją do przetestowania wielu nowoczesnych technologii. Podczas zaczynającej się 23 lipca 2021 imprezy w Tokio (opóźnionej o rok z powodu pandemii), Samsung planuje powszechne transmisje wszystkich wydarzeń w rozdzielczości 8K. Paryska edycja zaplanowana na 2024 rok ma z kolei stać pod znakiem latających taksówek z napędem elektrycznym.

 

Nadzieja na przyszłość

Agencja Reutera poinformowała, że pochodząca z Niemiec korporacja Volcocopter podpisała umowę na oferowanie usług przewozu pasażerów podczas kolejnych igrzysk za pomocą latających taksówek. Co więcej, korporacji udało się już nawet wykonać pierwszy próbny lot takiego pojazdu.

Testy odbywały się na razie w kontrolowanych warunkach, na terenie lotniska Le Bourget. Pojazd przypominający hybrydę samochodu i helikoptera przemieścił się w powietrzu o 500 metrów z prędkością 30 kilometrów na godzinę. Maksymalna wysokość przelotu to 30 metrów. Na pokładzie nie było pasażerów, docelowo pojazd będzie mógł przewieźć dwie osoby oraz bagaż. Prędkość może zdawać się rozczarowująca, warto pamiętać jednak, że mówimy tu o pojeździe w pełni elektrycznym.

 

Problem z licencją

Firma zapowiada, że do czasu rozpoczęcia imprezy w Paryżu projekt ma być tyle rozwinięty, by usługa stała się w miarę łatwo dostępna. W wypowiedzi dla agencji Reutera prezes Volcoptera zapowiada, że firma docelowo zamierza uczynić pojazdy w pełni autonomicznymi.

Jest to istotny warunek, bo obecne przepisy pozwalają prowadzić taką taksówkę wyłącznie licencjonowanym pilotom, o których zatrudnienie nie będzie wcale łatwo. Projekt może więc okazać się ogromnym wyzwaniem, biorąc pod uwagę fakt, że na jego realizację zostały już tylko 3 lata. Jeżeli jednak wszystko się powiedzie, Volcopter w dalszej perspektywie może na zawsze odmienić nasze wyobrażenia o transporcie miejskim. Firma równolegle rozwija podobne przedsięwzięcie także w Singapurze.

fot. Volocopter


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto