A A A

Pojawiły się pierwsze informacje o kartach RTX 4000

26 lipca 2021, 16:30
Następca architektury Ampere jest już w planach Nvidii.
Pojawiły się pierwsze informacje o kartach RTX 4000

Ciche zbrojenie

Choć premiera kart z linii Ampere jest naznaczona przez nieustanne braki magazynowe, Nvidia nie poddaje się i stopniowo wydaje kolejne wersje RTX-a 3000. Patrząc na listę zaprezentowanych już modeli, można odnieść wrażenie, że powoli zbliżamy się do ostatnich modeli z tej serii. Spekulacje te zdają się potwierdzać pogłoski na temat kart z serii RTX 4000, które słychać ostatnio w sieci.

 

GPU jest kobietą

Karty mają bazować na nowej architekturze, nazwanej tym razem Ada Lovelace, na cześć brytyjskiej matematyczki uznawanej za pierwszą programistkę w historii. Nvidia od kilku generacji stosuje podobny zabieg w nazewnictwie, honorując ludzi nauki – do tej pory skupiano się jednak głównie na mężczyznach. Możliwe też, że Nvidia wcześniej zdecyduje się uhonorować w ten sposób Grace Hopper, amerykańską wojskową uznawaną za jedną z pionierek informatyki. Bardziej prawdopodobne jest jednak pierwsze nazwisko.

Bardziej istotny od nazewnictwa będzie jednak dla użytkowników fakt, że najwydajniejsze układy z serii RTX 4000 mają zapewnić około dwukrotnie większą wydajność od aktualnie topowych modeli firmy. Według przecieków, karty będą bazować na 5-nanometrowej litografii, a za ich produkcję ma odpowiadać tajwańskie przedsiębiorstwo TSMC.

 

Lepiej przygotowani?

Najwydajniejsza wersja zaoferuje podobno aż 18432 procesory strumieniowe, 12 bloków GPC i 72 bloki TMPC. Taktowanie wyniesie około 2,2 GHz, co przekłada się na moc obliczeniowa rzędu 81 teraflopsów. Firma planuje też zwiększyć pamięć cache, a układ ma bazować na 384-bitowej szynie oraz pamięci GDDR6X. Wydajność energetyczna układu ma być około 10% większa niż w przypadku modeli obecnej generacji.

Wiele wskazuje na to, że projekt nowej architektury został już ostatecznie ukończony. Pomimo tego premiera pierwszych GPU z nowej rodziny jest jeszcze stosunkowo odległa. Układy prawdopodobnie zostaną zaprezentowane za rok i trafią do sprzedaży dopiero w czwartym kwartale 2022 roku. Do tego czasu Nvidia zamierza promować rodzinę Ampere i stopniowo przygotować się do kolejnej premiery. Firma nie chce, by słaba dostępność nowych układów się powtórzyła i planuje wyprodukować dużo więcej układów na premierę.

fot. Wikipedia (rycina przedstawiająca Adę Lovelace)


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościXiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto