A A A

Polacy nie chronią swoich smartfonów

10 października 2013, 08:11
Polacy nie chronią swoich smartfonów

Jak wynika z opublikowanego przez firmę Symantec raportu "Raport Norton 2013" - Polacy nie dbają o ochronę swoich smartfonów i tabletów. Pomimo, że spadła liczba dorosłych internautów padających ofiarą cyberprzestępców, to średni koszt ataku przypadający na ofiarę wzrósł o 50 proc.

"Współcześni cyberprzestępcy stosują bardziej zaawansowane metody, takie jak oprogramowanie ransomware i ukierunkowane akcje typu spear-phishing, które pozwalają im zdobyć więcej pieniędzy w jednym ataku niż kiedykolwiek dotąd" - powiedziała Jolanta Malak, dyrektor generalny w firmie Symantec Poland. "Z Raportu Norton wynika, że 49 proc. użytkowników wykorzystuje swoje prywatne urządzenia zarówno do pracy, jak i do zabawy. Stwarza to całkiem nowe zagrożenia dla firm, ponieważ cyberprzestępcy mają możliwość dotarcia do jeszcze większej ilości cennych informacji".

Raport wykazał również, że użytkownicy nie chronią swoich urządzeń, choć niemal połowie posiadaczy smartfonów zależy na nich tak bardzo, że ma je w zasięgu ręki również podczas snu. 48 proc. użytkowników urządzeń mobilnych nie stosuje nawet podstawowych środków ostrożności, takich jak hasła, oprogramowanie zabezpieczające czy robienie kopii zapasowych plików. Ta beztroska stwarza ryzyko zarówno dla nich, jak i dla ich cyfrowej tożsamości.

"Gdyby to był test, użytkownicy urządzeń mobilnych nie zadaliby go" - powiedział Maciej Iwanicki, ekspert firmy Symantec ds. bezpieczeństwa internetowego. "Choć konsumenci zabezpieczają swoje komputery, brakuje im świadomości, że chronić należy również smartfony i tablety. To tak, jak gdyby korzystać z systemu alarmowego w domu, ale nie zamykać samochodu i zostawiać w nim szeroko otwarte okna".

Informacje dotyczące polskich internautów:

- W ciągu ostatnich 12 miesięcy 6 milionów Polaków padło ofiarą cyberprzestępców.

- W tym czasie koszty związane z działalnością przestępców internetowych wyniosły w naszym kraju 6 miliardów złotych.

- Tylko 28 proc. używa podstawowych programów zabezpieczających na smartfonach.

- 50 proc. użytkowników smartfonów nie kasuje maili od nieznanych nadawców.

- 21 proc. polskich rodziców pozwala dzieciom korzystać ze swoich służbowych urządzeń, a w szczególności grać na nich, pobierać aplikacje oraz robić zakupy.

- 31 proc. Polaków dzieli się z innymi swoimi hasłami do mediów społecznościowych.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto