A A A

Polacy wyprodukują mikroprocesor

29 listopada 2016, 06:20
Polskie konsorcjum wyprodukuje własny układ scalony. Jakie są plany jego implementacji i ile będzie to kosztowało?
Polacy wyprodukują mikroprocesor

- Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju technologicznego, dlatego zwłaszcza teraz bezpieczeństwo danych obywateli jest kwestią priorytetową. Mikroprocesor stworzony w Polsce i dzięki polskiej myśli technicznej jest ważny, aby zapewnić obywatelom poczucie bezpieczeństwa - powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas podpisania porozumienia powołującego Konsorcjum POL-PUS.

Konsorcjum tworzą Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Instytut Technologii Elektronowej, Instytut Maszyn Matematycznych, Kolegium Jagiellońskie oraz WB Electronics S.A. Zadaniem Konsorcjum POL-PUS jest opracowanie i wdrożenie Programowalnego Układu Scalonego (mikroprocesora) wraz ze sprzętowym otoczeniem systemowym zapewniającym jego bezpieczną produkcję i użytkowanie.

Od lat, mimo posiadania odpowiedniej wiedzy, nie produkujemy własnych - polskich, układów scalonych, czyli mikroprocesorów (potocznie zwanych chipami). Są one podstawowymi elementami wszystkich urządzeń teleinformatycznych. Musimy kupować mikroprocesory poza granicami naszego kraju. Teraz ma się to zmienić.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że w możliwie najszerszym zakresie chcemy korzystać z wiedzy, doświadczenia i kreatywności polskich firm i naukowców. - Ten mikroprocesor będzie produktem polskim i może być wykorzystywany w dokumentach, które służą obywatelom naszego kraju - zaznaczył szef MSWiA.

Polski mikroprocesor będzie przeznaczony do elektronicznych legitymacji służbowych i innych zastosowań ukierunkowanych na uwierzytelnianie oraz autoryzację osób. - Planujemy, że w przyszłości chipy, wyprodukowane w Polsce, będą „wszywane" do polskich paszportów, czy e-dowodów - powiedział Piotr Woyciechowski, prezes PWPW.

W uroczystości podpisania porozumienia wzięli również udział: Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, Tomasz Zdzikot, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Bartłomiej Grabski, wiceminister obrony narodowej.

(zamieszczona grafika jest grafiką poglądową - zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL)


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto