A A A

Polacy wysyłają 52,7 mld SMS-ów w ciągu roku

5 lipca 2013, 08:33
Polacy wysyłają 52,7 mld SMS-ów w ciągu roku

W 2012 roku Polacy wysłali 52,7 mld krótkich wiadomości tekstowych. Tak brzmi raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce, przygotowany przez UKE.

Oznacza to, że na jedną osobę w 2012 roku przypadło średnio 1381 wiadomości. Według szacunków SerwerSMS.pl, w 2012 roku co najmniej 800 milionów SMS-ów zostało wysłanych w ramach masowej wysyłki. Były to SMS-y marketingowe ze specjalnymi ofertami oraz powiadomienia SMS np. z urzędów gmin.

"Wyniki raportu UKE pokazują wyraźnie, że popularność smartfonów w Polsce nie przekłada się na spadek wysyłanych wiadomości SMS. Aplikacje mobilne, które na świecie odniosły sukces, w Polsce nie mają powodów do świętowania. Barier dla ich rozwoju jest wiele np. komunikator mobilny trzeba najpierw pobrać, później opanować i jeszcze dodatkowo liczyć, że nasi znajomi również z takiej aplikacji korzystają. Myślę, że główną przyczyną tak wysokiej popularności SMS-ów w Polsce jest łatwość obsługi tego narzędzia oraz skuteczność docierania krótkich wiadomości tekstowych do odbiorców. Do tego dochodzi jeszcze siła przyzwyczajenia - warto pamiętać, że w ubiegłym roku SMS obchodził swoje 20. urodziny. Dlatego SMS w dalszym ciągu pozostaje najbardziej powszechnym standardem w tekstowej komunikacji mobilnej w Polsce i nie sądzę, żeby się to zmieniło przynajmniej w ciągu najbliższych 5 lat. Wpływ na wysoką liczbę wysyłanych wiadomości ma również rosnące zainteresowanie firm SMS marketingiem. W ubiegłym roku Klienci SerwerSMS.pl wysłali około 250-300 milionów krótkich wiadomości tekstowych ze specjalnymi ofertami oraz powiadomienia SMS, np. o statusie transakcji w sklepie internetowym." - powiedział Artur Sadowski, Menadżer ds. Rozwoju, Platforma SerwerSMS.pl

Według UKE, większa liczba wysłanych wiadomości SMS w 2012 roku nie przełożyła się na wzrost przychodów operatorów z tego tytułu. W porównaniu do 2011 r. przychody operatorów z krótkich wiadomości tekstowych spadły o 13,2 proc. Największy wpływ na zmniejszenie się przychodów miały oferowane przez operatorów promocje polegające na możliwości wysyłania SMS-ów obrębie własnej sieci bez opłat, oraz pakiety krótkich wiadomości tekstowych przyznawane w ramach abonamentu.

Ceny wiadomości SMS w 2012 roku kształtowały się nierównomiernie. Stawka 0 zł dotyczyła przeważnie wysyłanych w ramach własnej sieci. Maksymalna stawka osiągnęła poziom 0,25 zł za jedną wiadomość, a średni koszt wyniósł 0,16 zł i był niższy niż w 2011 r. o ponad 11 proc.

Jeśli chodzi o wysyłanie SMS-ów to Polacy nie należą do europejskich rekordzistów. Podobnie jak w poprzednim roku, dla wskaźnika przedstawiającego średnią liczbę wysłanych SMS na jednego aktywnego użytkownika, Polska ponownie znalazła się poniżej średniej unijnej. Przeciętny użytkownik w kraju wysłał 1043 wiadomości, wobec średniej dla wybranych krajów UE - 1055.

Raport UKE pokazuje, że również MMS cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W 2012 roku użytkownicy polskich sieci mobilnych wysłali ponad 391 mln wiadomości multimedialnych, tj. o 65 mln więcej niż w roku poprzednim. Na statystycznego mieszkańca kraju w 2012 roku przypadło ponad 10 wiadomości MMS, czyli o 1,5 więcej niż w 2011 r.

Foto: stock.xchng

Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto