A A A

Policja zdalnie przejrzy dyski

3 grudnia 2008, 13:00
Wkrótce policja w całej Unii Europejskiej otrzyma nowe narzędzie do walki z wszelkiego rodzaju przestępczością, której ślady można odnaleźć w komputerze. Funkcjonariusze uzyskają możliwość zdalnego przeszukiwania dysków.
Policja zdalnie przejrzy dyski

Organy ścigania z krajów członkowskich Unii Europejskiej otrzymały wytyczne dotyczące zacieśnienia współpracy i tworzenia międzynarodowych grup dochodzeniowych, których działania mają być koordynowane przez Europol. Komisja Europejska przeznaczyła 300 milionów euro na stworzenie systemu umożliwiającego pozyskiwanie informacji o cyberprzestępczości oraz ich analizowanie pod kątem nowych zagrożeń. Jednym z elementów walki z przestępczością będą nowe uprawnienia i mechanizmy umożliwiające totalną inwigilację komputerów. Działania te będą przeprowadzane zdalnie, bez konieczności osobistego kontaktu z urządzeniem czy jego użytkownikiem.

Teoretycznie uprawnienia te mają być wymierzone w cyberprzestępców i inne osoby podejrzane o popełnienie przestępstw, a zdalny dostęp do wszelkich danych gromadzonych na komputerze użytkownika będzie jedynie elementem ułatwiającym pracę organów ścigania, zaś wszelkie informacje pozyskane podczas internetowych patroli zostaną odpowiednio zabezpieczone. Jednak to tylko teoria, w praktyce oznaczająca możliwość zdalnego, nieograniczonego dostępu do wszystkich zasobów dowolnego komputera, każdej osoby. Czyżby Orwell powrócił? Niewykluczone, że niebawem wszyscy poczujemy się jak w Domu Wielkiego Brata.

Źródło: BBC


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto