A A A

Polska Biblioteka Muzyczna na każde kliknięcie

10 grudnia 2020, 07:00
Największy w Polsce wydawca nut i książek o muzyce upublicznił swoje zasoby.
Polska Biblioteka Muzyczna na każde kliknięcie

10 tysięcy obiektów online

Działające od 75 lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) zgromadziło liczące setki tysięcy materiałów zasoby mające wielką wartość kulturową. Teraz dostęp do nich będzie miał każdy, kto odwiedzi specjalnie utworzony portal Polska Biblioteka Muzyczna. Znalazło się w nim już 10 tys. obiektów. To jednak dopiero pierwszy etap digitalizacji zbiorów.

 

Od średniowiecza po współczesność

W muzycznej bibliotece online znaleźć można materiały nutowe utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych, dzieła od średniowiecza po współczesność, reprezentujące różne style i gatunki. Są to m.in. utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Marty Ptaszyńskiej czy Witolda Szalonka. Nie zabrakło też fotografii i grafik, na których można zobaczyć np. Stanisława Moniuszko, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego oraz ich krewnych i bliskich. Użytkownicy biblioteki mogą nawet przeglądać reprodukcje korespondencji, rękopisów, afisze, programy koncertowe oraz wycinki prasowe.

Z udostępnionych obiektów mogą korzystać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Będą one szczególnie przydatne w działalności naukowej i dydaktycznej.

Platforma powstała w ramach projektu Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, współfinansowanego przez Unię Europejską oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Polska Biblioteka Muzyczna


Dominika Gorgosz
Tagi: ciekawostki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto