A A A

Polska ma 1 mld euro na budowę sieci szerokopasmowych, ale nic z tym nie robi

10 marca 2010, 09:57
Polska ma 1 mld euro na budowę sieci szerokopasmowych, ale nic z tym nie robi

Polska od 2007 roku wydała zaledwie 2 proc. unijnych środków przeznaczonych na budowę lokalnych i regionalnych sieci szerokopasmowych - przyznała na wtorkowej konferencji prasowej prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Anna Streżyńska.

W latach 2007-2013 Polska może wykorzystać około 1 mld euro na same lokalne i regionalne sieci szerokopasmowe, jednak mija już 30 miesięcy, a z powyższej kwoty wydano dopiero 2 proc., czyli 18 mln euro.

"Nie zamierzamy nikogo obwiniać - inwestycje telekomunikacyjne są trudne, szczególnie gdy zostaną nimi obarczone jednostki samorządowe, niewyspecjalizowane w takich inwestycjach, lub administracja państwowa. Jednak naprawdę przyszła pora, żeby powiedzieć sobie, jak wygląda rzeczywistość. Mimo upływu czasu wydaje się, że jest wciąż szansa na wydatkowanie tych pieniędzy w całości. Z uwagi na presję czasu przystępujemy od razu do przygotowania Raportu Otwarcia, pomimo iż jeszcze nie jest podpisana umowa o realizację projektu i nie wiemy kiedy to się stanie" - czytamy na uke.gov.pl.

UEK zamierza stworzyć specjalny ośrodek doradczy, który będzie miał za zadanie doradzać urzędom i samorządom, które nie radzą sobie z prowadzeniem inwestycji telekomunikacyjnych opierających się w części na środkach unijnych.

"Pamiętać trzeba o tym, że w 30. miesiącu realizacji projektów znaleźliśmy się w zasadzie na początku drogi i że UKE mocą projektu systemowego zostaje po raz pierwszy oficjalnie zaangażowane we wspomaganie projektów infrastrukturalnych - ponosi jednak odpowiedzialność nie za realizację programów, bo decyzje co do nich pozostają w gestii odpowiednich resortów oraz beneficjentów, z reguły jednostek samorządowych, lecz za doradzanie i wspieranie w ich realizacji" - dodali uczestnicy konferencji prasowej.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto