A A A

Polskie superkomputery na liście TOP500

3 grudnia 2008, 13:13
Na opublikowanej niedawno liście TOP500 znalazły się klastry z czterech polskich ośrodków obliczeniowych, a wszystkich systemów z naszego kraju znalazło się aż sześć, co plasuje nas na 11. miejscu w świecie i 7. w Europie. Zestawienie pozycji z Polski dostępne jest pod adresem: http://www.top500.org/charts/list/32/countries.
Polskie superkomputery na liście TOP500

Najwyższą, 68. pozycję zajmuje klaster Galera działający w TASK-u (Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa na Politechnice Gdańskiej). System ten odnotował spadek z 45. miejsca, na którym uplasował się w czerwcu bieżącego roku. Dalej, na pozycji 221. pojawił się klaster Nautilus uruchomiony w ICM-ie (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego na Uniwersytecie Warszawskim), na 331. – klaster Zeus z ACK Cyfronet AGH (Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie), na 337. – instalacja w PCSS-ie (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe). Poza wymienionymi systemami obliczeniowymi na liście znalazły się również: na pozycji 372. – platforma znanego portalu nasza-klasa.pl i wreszcie na 495. – infrastruktura QXL właściciela między innymi allegro.pl. Duży przyrost wydajnych systemów spowodował, że z listy – niestety – spadł klaster Nova pracujący w WCSS-ie (Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe).

Polska statystyka listy TOP500 wygląda następująco:
* 83% naszych klastrów wyposażonych jest w procesory Intel z rodziny EM64T (w świecie zaś odsetek ten wynosi 74%)
* 17% polskich klastrów używa architektury Power firmy IBM (na świecie jest to 12%)
* 33% naszych systemów wykorzystywanych jest w przemyśle (na całej liście odsetek ten wynosi 61%)
* 83% polskich systemów zbudowanych jest w oparciu o serwery blade (na świecie odsetek ten w tej chwili wynosi 68% i bardzo szybko rośnie)
* 67% zainstalowanych w naszym kraju systemów wyprodukowanych zostało przez HP, a 17% przez IBM, 16 % Actina.

Źródło: Informacja prasowa


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto