A A A

Ponad 100 aplikacji w Google Play zawiera spyware

6 kwietnia 2016, 10:00
Złośliwe programy dla Androida, wyświetlające reklamy i wyłudzające pieniądze, stają się coraz bardziej powszechne. Tym razem kolejny trojan z funkcjami szpiegującymi, nazwany Android.Spy.277.origin zainfekował ponad 100 aplikacji na Google Play.
Ponad 100 aplikacji w Google Play zawiera spyware

Większość aplikacji użytych do dystrybucji Android.Spy.277.origin to fałszywe wersje wielu popularnych programów. Agresorzy wykorzystali nazwy i wygląd legalnych programów w celu przyciągnięcia uwagi użytkowników i zwiększenia liczby pobrań trojana. Wśród tych fałszywych aplikacji specjaliści Doctor Web znaleźli m.in. narzędzia, aplikacje do edycji zdjęć i tworzenia animowanych tapet, powłoki graficzne i inne programy. Co więcej, większość z nich nie posiada zdolności do wykonywania wymienionych zadań. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web zarejestrowali w sumie ponad 100 aplikacji zainfekowanych przez Android.Spy.277.origin, a liczba ich pobrań przekroczyła 3.200.000. Doctor Web poinformował już Google o tym incydencie. Dlatego niektóre z tych złośliwych programów nie są już w ogóle dostępne w Google Play.

Gdy tylko jedna ze złośliwych aplikacji zostanie uruchomiona, trojan przesyła na serwer informacje o zainfekowanym urządzeniu. Podczas każdorazowego uruchomienia zainstalowanej aplikacji, trojan wysyła ponownie wszystkie informacje, razem z nazwą tej aplikacji. Dodatkowo żąda jeszcze podesłania parametrów wymaganych do wyświetlania reklam.

Dodatkowo trojan potrafi zastraszać użytkownika, na przykład rzekomo utrzymując, że bateria urządzenia jest uszkodzona i oferując pobranie niepożądanych aplikacji, które potencjalnie mogłyby naprawić ten problem.

Doctor Web zaleca użytkownikom Androida zwracanie szczególnej uwagi na aplikacje, które zamierzają pobrać i stosowanie się do zasady instalowania programów opracowanych wyłącznie przez renomowane firmy.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto