A A A

Poszukaj artystycznego bliźniaka swojego zwierzaczka

17 listopada 2021, 12:00
Aplikacja Google dopasowuje zdjęcia zwierząt do wizerunków z dzieł sztuki.
Poszukaj artystycznego bliźniaka swojego zwierzaczka

Pet Portraits

W aplikacji Google Arts & Culture pojawiło się inteligentne narzędzie dopasowujące wizerunki sfotografowanych zwierząt do obrazów przedstawicieli świata fauny utrwalonych w dziełach sztuki. Nowa funkcja działa na urządzeniach z systemami Android i iOS.

Wystarczy zrobić zdjęcie, na którym jest zwierzę, a narzędzie korzystające z algorytmu rozpoznawania obrazu (widzenia komputerowego) ustali, gdzie ono się znajduje, przytnie fotkę i umieści zwierzę w miejscu centralnym. Następnie system AI bazujący na mechanizmie uczenia maszynowego rozpocznie intensywną pracę, by zestawić postać zwierzaka z kilkudziesięcioma tysiącami dzieł sztuki przechowywanych w różnych galeriach i innych miejscach na całym świecie.

Celem jest znalezienie „artystycznego bliźniaka" sfotografowanego zwierzątka. Wyszukanie obejmuje nie tylko dzieła malarskie, ale też m.in. starożytne figurki egipskie i elementy meksykańskiej sztuki ulicznej.

 

Pochwal się wynikiem

Właściciel może następnie zachować portret swojego ulubieńca zestawiony z jego „artystycznym bliźniakiem" jako nieruchomy obraz albo animację GIF. Po wyszukaniu dopasowania użytkownik może też kliknąć wynik, aby dowiedzieć się więcej o artystach i historiach kryjących się za każdym dziełem.

Google zachęca też, by dzielić się swoimi odkryciami, zamieszczając wpisy z tagiem #PetPortraits na Instagramie (konto @googleartsculture) lub Twitterze (@googlearts).

Firma zapewnia, że zdjęcie wysłane przez użytkownika do aplikacji nie będzie nigdzie wykorzystywane, chyba że sam zainteresowany zdecyduje się je udostępnić.

 

Art Selfie

W 2018 roku Google zaprezentował podobne narzędzie przetwarzające obrazy ludzkich twarzy. W galerii Art Selfie można wyszukać własną twarz na dziełach sztuki (a raczej dać algorytmom szansę, by to zrobiły). Dotychczas udało sie odnaleźć 120 milionów takich autoportretów.

fot. Google

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nissan również elektryczny
30 listopada 2021
Japońska firma zainwestuje w ciągu pięciu lat prawie 18 miliardów dolarów w produkcję e-pojazdów.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto