A A A

Potrójna moc chłodzenia Tri-X w kartach Sapphire

13 stycznia 2014, 10:29
Potrójna moc chłodzenia Tri-X w kartach Sapphire

Firma Sapphire zaprezentowała dwa nowe modele flagowych serii kart graficznych R9 290 i R9 290X. Na nowych kartach zainstalowano unikalny autorski system chłodzenia Tri-X z trzema wentylatorami. W stosunku do wersji referencyjnych podniesione zostały taktowania. Obydwa modele posiadają także podwójny BIOS.

Model R9 290X Tri-X to najnowsza odsłona architektury GCN (graphics core next) firmy AMD w układzie z 2816 procesorami strumieniowymi i zegarem taktowanym z podwyższoną częstotliwością 1040 MHz. Kartę wyposażono w 4 GB wysokowydajnej pamięci GDDR5 na 512-bitowej szynie. Taktowanie pamięci wynosi 1300 MHz, dzięki czemu jej przepustowość jest wyższa niż ta z konstrukcji referencyjnej. W modelu R9 290 Tri-X zainstalowano układ wyposażony w 2560 procesorów strumieniowych i taktowany zegarem 1000 MHz. Tu także znajduje się 4 GB pamięci GDDR5 z taktowaniem 1300 MHz na 512-bitowej magistrali.

Obydwa modele wykorzystują referencyjny projekt płytki PCB oraz autorski system chłodzący opracowany przez firmę Sapphire. Na chłodzenie Tri-X, które zadebiutowało wraz z kartą R9 280X TOXIC i zyskało powszechne uznanie, składają się trzy zaawansowane w swej konstrukcji wentylatory z łożyskami wypierającymi kurz.

Wydajność systemu chłodzącego jest szczególnie ważna w kartach z serii R9 290, gdyż jej osiągi mogą być ograniczane, kiedy temperatura GPU osiągnie wysoką wartość. Zapewnienie skuteczniejszego chłodzenia pozwoli uzyskać wyższe parametry pracy. Firma Sapphire usprawniła ponadto profile prędkości obrotowych wentylatorów tak, by zmieniały się w sposób liniowy. Zapewnia to stabilne warunki działania procesora graficznego oraz niskie temperatury.

Oprócz efektywnego systemu chłodzącego modele kart Tri-X posiadają podwójny BIOS, dzięki czemu użytkownik może być pewien maksymalnej wydajności i sprawnego działania zarówno w systemach klasycznych, jak i tych obsługujących tryb UEFI.

Seria kart graficznych Sapphire R9 290 wspiera ponadto nową technologię TrueAudio. AMD TrueAudio wraz z nadejściem gier ją wykorzystujących dostarczy lepszych wrażeń dźwiękowych zarówno z użyciem słuchawek stereo, jak i głośników, pozwalając w pełni zanurzyć się w świat gry. Dedykowany procesor w GPU usprawnia dźwięk dookólny, generując realistyczne środowisko akustyczne z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów echa i pogłosu.

Głębsze doznania zapewni też obraz wyświetlany na wielu monitorach w ramach AMD Eyefinity. Karty pozwalają na pracę i zabawę nawet w rozdzielczości Ultra-HD 4K. Wykorzystują też interfejs PCI-Express w wersji 3.0, dzięki któremu możliwe jest łączenie kilku kart w systemie AMD CrossFire bez użycia dodatkowych mostków.

Dzięki wykorzystaniu najnowszej wersji architektury GCN od AMD, karty R9 290 Tri-X i R9 290X Tri-X dają użytkownikowi dostęp do wielu uznanych funkcji Radeonów, takich jak App Acceleration, technologii usprawniania obrazu, systemu zarządzania poborem energii AMD Powerplay, technologii AMD ZeroCore Power oraz AMD PowerTune z funkcją Boost.

Karty graficzne SapphireR9 290 Tri-X i R9 290X Tri-X są już w produkcji i wkrótce będą dostępne w sprzedaży, także w specjalnie oznakowanych edycjach promocyjnych zawierających grę Battlefield 4.

• R9 290X Tri-X 4GB GDDR5 OC – około 2189 zł,
• R9 290X Tri-X 4GB GDDR5 OC - edycja z Battlefield 4 – około 2230 zł,
• R9 290 Tri-X 4GB GDDR5 OC – około 1640 zł,
• R9 290 Tri-X 4GB GDDR5 OC – edycja z Battlefield 4 – około 1680 zł.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Toljusz
15 stycznia 2014, 23:10
Można by było zrobić porównanie chłodzeń tych modeli niereferencyjnych. Zobaczyć czy ten Tri-x daje radę w porównaniu np. z Direct CU II. No bo np. Windforce sam się teraz zdyskwalifikował.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto