A A A

Poważne luki rosyjskiego systemu wyborczego

22 sierpnia 2019, 15:10
Rosyjski system wyborczy bazujący na technologii blockchain da się rozszyfrować...
Poważne luki rosyjskiego systemu wyborczego

Nadchodzące wybory w Rosji budzą nadzwyczaj wielkie emocje. W państwie trwa fala protestów przeciwników panującej obecnie władzy. Nastroje wokół głosowania może podsycić też sytuacja związana z nowym systemem informatycznym, opartym na architekturze blockchain.

Termin może kojarzyć się z architekturą stosowaną w obrocie kryptowalutą – to rozproszona sieć komputerów bez jednostek centralnych. Nowe oprogramowanie po raz pierwszy posłuży podczas nadchodzących wyborów do Dumy.

By zwiększyć bezpieczeństwo systemu, Moskwa obiecała nagrody finansowe za wykrycie luk w zabezpieczeniach. Po zaledwie 20 minutach francuski badacz Pierric Gaudry z Uniwersytetu w Lorraine zasłużył na nagrodę w wysokości 15 tysięcy dolarów. Właśnie tyle czasu zajęło mu złamanie systemu szyfrowanej komunikacji wykorzystywanego podczas przesyłu informacji.

Problem polega na tym, że szyfr jest po prostu zbyt krótki i zdobywając dostęp do klucza publicznego, można w łatwy sposób odczytać również klucz prywatny. Wystarczy dowolny komputer i darmowe oprogramowanie. W praktyce oznacza to, że "gdy znamy klucz prywatny, zakodowane dane mogą być odszyfrowane w równie krótkim czasie, co ich zaszyfrowanie" tłumaczy naukowiec serwisowi ZDNet.

Trudno ocenić, jakie konsekwencje mogą wiązać się z tym błędem. Głównie dlatego, że dokumentacja do oprogramowania w języku angielskim nie jest upubliczniona. Prawdopodobnie wykradnięcie tych danych pozwoli łatwo ustalić, kto na kogo głosował. W tym względzie papierowe karty do głosowania dalej są niedoścignione.

fot. 123RF


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Rusza certyfikacja Wi-Fi 6
16 września 2019
Organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11ax.Gracz ukarany więzieniem za swating
16 września 2019
Jeden z graczy Call of Duty zrewanżował się koledze za przegraną, nasyłając na niego oddział SWAT. "Dowcip" skończył się śmiercią...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto