A A A

Powolna śmierć SMS-a

2 lipca 2015, 07:55
Polacy w ubiegłym roku wysłali 51,9 mld SMS-ów, czyli 0,6 proc. mniej, niż rok wcześniej - wynika z raportu UKE. To symboliczny moment i początek powolnej "śmierci" SMS0-a, którego zastępują komunikatory mobilne.
Powolna śmierć SMS-a

Liczba wysłanych wiadomości SMS w polskich sieciach komórkowych od 2012 roku zachowuje tendencję spadkową. W ubiegłym roku Polacy wysłali 51,9 mld wiadomości tekstowych co oznacza, że na jednego mieszkańca przypadło średnio 1349 wiadomości rocznie. W porównaniu z 2013 rokiem każdy z nich wysłał średnio 6 SMS-ów mniej. Mniejsza liczba wysłanych wiadomości tekstowych przełożyła się na spadek przychodów polskich operatorów telekomunikacyjnych ze świadczenia usług SMS o 16,1 proc. względem roku 2013. Spośród czterech dominujących operatorów największy - przekraczający 30 proc., udział w przychodach z wysyłania wiadomości SMS posiadał Orange, natomiast najmniejszy - T-Mobile Polska.

Raport UKE wskazuje zwiększającą się każdego roku łączną liczbę wysłanych wiadomości SMS w roamingu międzynarodowym. W 2014 r. zostało wysłanych około 570 milionów wiadomości tekstowych, wobec 539 milionów SMS-ów w poprzednim roku. Znaczący wzrost liczby wysłanych wiadomości ma związek z obniżeniem w 2014 roku stawek roamingowych za usługi telekomunikacyjne w Unii Europejskiej. Wzrost liczby wysłanych SMS-ów w roamingu nie przyniósł jednak wzrostu przychodów z tej usługi, które w trzecim kwartale 2014 roku osiągnęły wartość 8,9 mln euro i dla porównania były o 4,9 mln euro niższe, niż w trzecim kwartale 2011 roku.

Spadek przychodów z SMS-ów w roamingu rekompensuje operatorom m.in. coraz szybciej rosnący ruch wiadomości tekstowych w obszarze komunikacji marketingowej. Według szacunków firmy Infobip wartość tego rynku w Polsce w 2014 roku wyniosła ponad 75 mln złotych.

- Raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyraźnie wskazuje na rosnącą popularność nowoczesnych narzędzi komunikacji opartych o media społecznościowe. Coraz częściej rolę krótkich wiadomości tekstowych przejmują aplikacje oraz komunikatory, takie jak Facebook Messneger, WhatsUp, Snapchat oraz Skype dostępne m.in. na smartfonach i tabletach, których sprzedaż w Polsce rośnie bardzo szybko. Warto jednak zwrócić uwagę na rosnącą liczbę SMS-ów generowanych w modelu A2P, czyli wiadomości wysyłanych poprzez systemy informatyczne. Duży ruch wiadomości SMS napędzają np. systemy bankowe czy też systemy zakupowe. Liczba SMS-ów wysyłanych przez przedsiębiorstwa będzie rosnąć. Spodziewam się, że rynek SMS-ów marketingowych będzie w dalszym ciągu rósł, ponieważ wiadomości tekstowe w marketingu to wciąż najlepsze narzędzie dotarcia do klienta: skuteczne, nie liczone jako spam, dobrze widziane przez odbiorców. Zakładamy, że liczba SMS-ów między ludźmi będzie maleć, natomiast wiadomości od firm i instytucji - rosnąć - powiedział Marcin Papiński, dyrektor ds. rozwoju w firmie Infobip.

Z danych firmy analitycznej Analysys Mason wynika, że Polska znalazła się drugi rok z rzędu powyżej średniej dla wybranych państw Unii Europejskiej. Przeciętny użytkownik w kraju wysłał 918 wiadomości, wobec średniej unijnej - 845. Więcej SMS-ów od Polaków w Unii Europejskiej wysyłają jedynie Francuzi, Belgowie, Portugalczycy, Irlandczycy, Duńczycy i Słoweńcy. Najmniejszą popularnością wiadomości tekstowe cieszą się w Bułgarii (106), Holandii (207) oraz w Niemczech (220).

Urząd Komunikacji Elektronicznej w swoim raporcie wskazuje na systematyczny wzrost liczby wysłanych wiadomości MMS. W 2014 r. użytkownicy sieci mobilnych wysłali łącznie ponad 527 mln MMS, tj. o 82 mln więcej niż w roku poprzednim. Na statycznego mieszkańca kraju w 2014 r. przypadło 14 wiadomości MMS, czyli o 2 więcej niż w roku 2013. Oznacza to wzrost rok do roku o 18,4 proc..

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL

 

 


PC Format / Informacja prasowa
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
3 lipca 2015, 09:13
Witam! Mam nadzieję, że SMS jednak nie zostanie uśmiercony, gdyż ja osobiście częściej wysyłam SMS-y, niż telefonuję. Z kolei z MMS-ów nie korzystam wcale, gdyż mam tak poustawiane w smartfonie ("Nokia Lumia 520"), że nie mogę odbierać MMS-ów. Tzn. mam włączony tryb "Oszczędzanie baterii", co sprawia, że funkcjonalność jest ograniczona i wszystkie najbardziej prądożerne funkcje są wyłączone. Komunikatory mobilne, to jednak nie to samo. Zresztą... Czasami przychodzą SMS-y od operatora z różnymi ofertami, itp. Dlatego ciekawe, w jaki sposób operator by się kontaktował z użytkownikiem telefonu, gdyby zlikwidowano SMS-y? :oczy: Za pomocą tych mobilnych komunikatorów, czy telefonował by? Bo jeśli to drugie - to by było trochę uciążliwe rozwiązanie.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto