A A A

Powstaje superwydajny akumulator litowo-siarkowy

7 stycznia 2020, 14:30
W 2020 roku w Australii prowadzone będą testy nowych akumulatorów, których wydajność ma zapewnić nawet 5 dni nieprzerwanej pracy smartfona.
Powstaje superwydajny akumulator litowo-siarkowy

Naukowcy z Uniwersytetu Monasha (Monash University) w Australii pracują nad najbardziej wydajną na świecie baterią litowo-siarkową (Li-S), która w zakresie pojemności może ponad 4-krotnie przewyższyć możliwości dzisiejszych liderów rynku. A to mogłoby przyczynić się nie tylko do wygodniejszego korzystania z urządzeń elektronicznych, ale też łatwiejszego magazynowania energii i jeszcze większej popularyzacji elektromobilności. Pojazdy elektryczne zasilane taką baterią mogłyby przejechać 1000 km bez konieczności doładowania.

Prototyp akumulatora powstał w Niemczech, ale testy zasilania samochodów elektrycznych i baterii słonecznych będą przeprowadzane w Australii w bieżącym roku. Mają one prowadzić do komercjalizacji akumulatora litowo-siarkowego, który poza bardzo dużą pojemnością charakteryzuje się też znacznie mniejszym niż baterie litowo-jonowe wpływem na środowisko naturalne.

Skuteczny patent

Międzynarodowym zespołem badawczym kierowała dr Mahdokht Shaibani z Wydziału Mechanicznego i Lotniczego Uniwersytetu Monasha. Naukowcy złożyli patent (PCT/AU 2019/051239) na wytwarzanie akumulatora Li-S (już zatwierdzony), a jego prototypowe ogniwa pomyślnie wyprodukowali niemieccy partnerzy z Instytutu Technologii Materiałów i Wiązek im. Fraunhofera (Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology).

Jak stwierdził prof. Mainak Majumder, rozwój akumulatorów litowo-siarkowych będzie przełomem dla australijskiego przemysłu i wpłynie na sposób produkcji telefonów, samochodów, komputerów i paneli słonecznych.

Zespół otrzymał od instytucji rządowych i partnerów przemysłowych ponad 2,5 miliona dolarów na przetestowanie nowej technologii akumulatorów Li-S w samochodach i sieciach energetycznych.

Wyniki badań nad nowym typem akumulatora zostały opublikowane w piśmie naukowym „Science Advances" 4 stycznia br.

fot. YouTube – Learn Engineering


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościTMTG ma szefa
9 grudnia 2021
Kongresman Devin G. Nunes, członek komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów, będzie zarządzać firmą Trump Media & Technology Group (TMTG).

Samolot napędzany wodorem
9 grudnia 2021
Opracowano koncepcję samolotu średniej wielkości, którego wodorowe silniki pozwolą pokonać duże dystanse bez lądowania.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto