A A A

Powstał robot rozplątujący kable

14 lipca 2020, 11:35
Precyzyjny chwytak może w przyszłości pomagać w pracach domowych i wspierać zakłady produkcyjne.
Powstał robot rozplątujący kable

Precyzyjny chwytak

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali robotyczny chwytak o dużej zręczności. Potrafi on obsługiwać cienkie i elastyczne przedmioty, takie jak liny i kable. Rozplątywanie węzłów często stanowi nie lada wyzwanie dla człowieka, tym bardziej więc trudno umiejętności tej nauczyć robota. Badaczom udało się pokonać pierwsze bariery.

 

Dwa zręczne palce

Naukowcy stworzyli konstrukcję z dwoma uchwytami, które mają przypominać ludzkie palce. Są one wyposażone w czujniki dotykowe zwane GelSight, wykonane z miękkiej gumy i wyposażone w kamery. Zamontowano je na ruchomym ramieniu robota. Ich zadaniem jest ocena pozycji kabla między palcami i pomiar sił tarcia podczas przesuwania się kabla. Te dwa kontrolery pracują równolegle: jeden moduluje siłę chwytania, a drugi dostosowuje pozycję chwytaka, aby utrzymać w nim kabel.

Jedną z zademonstrowanych umiejętności chwytaka było podłączenie kabla do gniazdka – tak jak robi to człowiek, wpinając np. słuchawki do telefonu komórkowego. Robot najpierw chwycił swobodnie unoszący się kabel, wsunął go sobie między palce, zatrzymał i przesunął, tak by dojść do wtyczki. Gdy ją poczuł, wyregulował pozycję wtyczki i włożył ją do gniazda.

 

Obiecująca przyszłość

Powstała konstrukcja nie potrafi jeszcze obsługiwać wszystkich kabli. Poprawa jego wydajności wymaga dostosowania kształtu czujnika GelSight umieszczonego w palcu. Badacze zauważyli bowiem, że gdy kabel dotarł do krawędzi palca, trudno było go wyjąć ze względu na wypukłą powierzchnię czujnika.

W przyszłości naukowcy planują nauczyć robota bardziej złożonych zadań manipulowania kablami, np. prowadzenia ich przez przeszkody. Wzorcem mają być czynności wykonywane przy kablach w przemyśle motoryzacyjnym.

Dopracowanie konstrukcji chwytaka mogłoby uczynić z niego użyteczną pomoc w wykonywaniu prac domowych, takich jak składanie ubrań, bądź też zadań technicznych, jak np. formowanie drutu czy szycie chirurgiczne.

Algorytmy robota można dostosować do kabli o różnych właściwościach fizycznych, takich jak materiał, sztywność i średnica, a także różnych prędkości pracy.

Pracę chwytaka można obejrzeć tutaj.

fot. YouTube/Shawn Wang


Barbara Blaczkowska
Tagi: nauka, roboty
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto