A A A

Powstała edycja Linuksa dla komputerów z układami M1

22 stycznia 2021, 15:45
Linux wreszcie współpracuje z autorskimi procesorami Apple’a.
Powstała edycja Linuksa dla komputerów z układami M1

Krok w przyszłość

Choć procesor Apple M1 okazał się bardzo wydajnym i dobrze przemyślanym CPU, wadą bazujących na nim komputerów był brak przeznaczonej na nie wersji Linuksa. To już jednak przeszłość, bo Chris Wade z zespołu Corellium pochwalił się na Twitterze, że jego zespół przygotował już pierwszą wersję systemu, możliwą do uruchomienia na nowych komputerach z poziomu nośnika USB.

 

Krok po kroku

System nie działa jeszcze idealnie, problematyczne jest m.in. łączenie z siecią (wymaga zewnętrznej karty podłączonej do USB-C), ale liczba działających poprawnie funkcji wydłuża się z kolejnymi aktualizacjami. Zespół zamieścił obecną edycję projektu na GitHubie i zapowiada, że w najbliższych tygodniach będzie pracował nad możliwością zainstalowania systemu i uzyskania pełnej funkcjonalności.

Corellium to spółka zajmująca się wirtualizacją platform, która za sprawą podobnych eksperymentów zdążyła już narazić się Apple'owi. Wygrała jednak sprawę, gdy gigant chciał wymusić na niej usunięcie emulatora systemu Ubuntu na iPhone’y.

fot. Linux


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto