A A A

Powstała mapa inwigilacji elektronicznej

15 lipca 2020, 15:15
Electronic Frontier Foundation pokazuje, gdzie i jak policja śledzi amerykańskich obywateli.
Powstała mapa inwigilacji elektronicznej

Szpiegujące kamery, drony i czujniki

Współpraca Electronic Frontier Foundation (EFF) ze Szkołą Dziennikarstwa Reynolds na Uniwersytecie Nevada doprowadziła do powstania „Atlasu nadzoru" (Atlas of Surveillance). To największy w historii zbiór danych na temat wykorzystywanej przez policję technologii nadzoru. Narzędzie udostępniono publicznie – można je przeglądać, by zdobyć informacje o miejscach i metodach szpiegowania obywateli.

 

Technologia nas śledzi

Wśród wykorzystywanych przez policję technik śledzenia znajdują się m.in. drony, czytniki tabic rejestracyjnych i kontrowersyjna technologia rozpoznawania twarzy.

„Atlas nadzoru" zawiera informacje o kilku tysiącach punktów rejestrujących informacje o obywatelach. Podlegają one ponad 3 tysiącom komisariatów policji i biur szeryfów w całych Stanach Zjednoczonych.

Zebrana baza danych umożliwia wszystkim zainteresowanym – obywatelom, dziennikarzom, pracownikom naukowym itd. – dotarcie do szczegółów na temat technologii kupowanych i wdrażanych przez policję. Informacje można wyszukiwać po regionach, miejscowościach i miastach ulokowanych na mapie USA bądź też po określonych technologiach.

 

Projekt społeczny

„Atlas nadzoru" powstał jako projekt crowdsourcingowy i dziennikarski – dane były zbierane przez setki studentów i wolontariuszy przez ostatnie 18 miesięcy. Pochodziły one m.in. z artykułów prasowych dotyczących używania technologii śledzących przez policję i służby, z raportów z posiedzeń rządowych i postów w mediach społecznościowych.

Zebrane informacje ujawniają niepokojący wzrost wykorzystywania przez służby technologii nie do końca sprawdzonych pod względem bezpieczeństwa i rzetelności działania. Gromadzą one dane biometryczne, zdjęcia i nagrania obywateli, często niczego nieświadomych, a tym bardziej niewyrażających na to zgody.

Projekt powstał jako reakcja na pytania zgłaszane do EFF dotyczące nadzoru w konkretnych miastach i używanych do tego technologii. Twórcy „Atlasu nadzoru" podkreślają konieczność domagania się przejrzystości działań władzy i zapewnienia prywatności wszystkim obywatelom.

fot. EFF


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Pierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto