A A A

Powstanie nowa waluta cyfrowa?

4 października 2021, 08:40
Nowa Zelandia zastanawia się nad wprowadzeniem własnego wirtualnego pieniądza.
Powstanie nowa waluta cyfrowa?

Innowacje w płatnościach

Bank Rezerwy Nowej Zelandii (Reserve Bank of New Zealand, RBNZ) opublikował w zeszłym tygodniu raport na temat przyszłości pieniądza. Wyraźne zmiany nawyków konsumenckich spowodowały, że kraj ten rozważa stworzenie własnej waluty cyfrowej. Wyraźnie bowiem wzrasta w nim liczba transakcji cyfrowych, a spada wykorzystanie gotówki (w 2019 roku było to tylko 19% transakcji).

Coraz częściej mieszkańcy używają aplikacji płatniczych, portfeli cyfrowych i innych technologii, żeby płacić za zakupy. Cyfrowym pieniądzem, który jest brany pod uwagę jako oficjalna waluta Nowej Zelandii, są stablecoiny.

Nowa Zelandia nie jest jedynym krajem, który zastanawia się nad taką możliwością. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych, wiele światowych banków analizuje zalety i wady wprowadzenia cyfrowych walut banku centralnego (CBDC).

Więcej informacji na temat możliwej przyszłości pieniądza w Nowej Zelandii można znaleźć tutaj.

fot. Elena Mozhvilo – Unsplash


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto