A A A

Pożegnanie szefa Mozilli

30 sierpnia 2019, 14:10
Chris Beard zrezygnuje pod koniec bieżącego roku z funkcji dyrektora generalnego Mozilli.
Pożegnanie szefa Mozilli

Beard zajmuje stanowisko CEO od pięciu lat. Kierowana przezeń Mozilla ma na koncie zarówno sukcesy, jak i porażki.

Na konto niepowodzeń należy zapisać pozycję flagowego okrętu: przeglądarka Firefox jest obecnie instalowana na mniej niż co dziesiątym komputerze stacjonarnym. Jej udział w ujęciu globalnym wynosi obecnie 9,4 procent w przypadku desktopów, podczas gdy jeszcze trzy lata temu sięgał 15 procent. Wersja na urządzenia przenośne potroiła co prawda swoją popularność w tym samym czasie – ale tylko do 1,3 procent wśród użytkowników smartfonów i tabletów.

Mimo to Beard zapowiadając rezygnację z funkcji oświadczył, że Mozilla ma silną pozycję, a jej wpływ na kształt Internetu i sieciowe usługi jest większy niż kiedykolwiek.

Ustępującemu prezesowi nie można odmówić racji. W ciągu kilku ostatnich lat Mozilla skoncentrowała się na zagwarantowaniu użytkownikom Firefoksa jak największego stopnia prywatności. Przykładowo, zastosowany w 63. wersji przeglądarki mechanizm Enhanced Tracking Protection chroni internautów przed tzw. cross-site trackingiem (śledzeniem aktywności z wykorzystaniem plików cookie pochodzących spoza odwiedzanych stron WWW). Szefowie Apple'a półgębkiem przyznali, że wzorując się na Mozilli zastosowali taki sam mechanizm we własnej przeglądarce Safari.

Inną dziedziną, w której Mozilla zaznaczyła swoją obecność, jest projekt Internet Health Report, w ramach którego publikowane są raporty dotyczące wzajemnego oddziaływania na siebie ludzi i globalnej Sieci.

Chris Beard chce pomóc firmie w znalezieniu swojego następcy. Jeśli nie uda się to do końca bieżącego roku, tymczasowym dyrektorem generalnym zostanie Mitchell Baker, pełniąca obecnie funkcję dyrektor wykonawczej. Pomimo oficjalnego rozstania, Beard pozostanie doradcą Mozilli.

fot. Mozilla


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
2 września 2019, 06:42
Witam! Czyli można się spodziewać, że "Firefox" nie będzie już tak dobry, jaki był do tej pory? :oczy:
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto