A A A

Pracownicy korporacji nie znają zasad cyberbezpieczeństwa

24 stycznia 2020, 17:00
Raport Proofpointa ujawnia przerażającą skalę ignorancji pracowników globalnych przedsiębiorstw dotyczącą bezpieczeństwa w sieci.
Pracownicy korporacji nie znają zasad cyberbezpieczeństwa

Raport „State of Phish" pokazuje, że firmy informatyczne powinny mocniej zadbać o świadomość swoich pracowników dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Badanie przeprowadzone na grupie złożonej z 3,5 tysiąca pracowników w wieku 23-38 lat pochodzących z różnych państw pokazuje wyraźne braki w podstawowej wiedzy w tym zakresie. Mniej niż 25% ankietowanych z Wielkiej Brytanii było w stanie poprawnie zdefiniować termin ransomware, a co piąty nie wiedział, w jaki sposób zmienić ustawienia bezpieczeństwa sieci Wi-Fi. Co trzeci respondent z Australii nigdy nie czuł potrzeby skorzystania z sieci VPN, a 30% badanych ze Stanów Zjednoczonych uważało, że malware to coś, co jest wykorzystywane do rozszerzania zasięgu routera.

45% wszystkich ankietowanych przyznało się do ponownego używania tego samego hasła, a połowa z nich stwierdziła, że ich sieci domowe w ogóle nie są chroniona. Popularne jest też używanie służbowego komputera i telefonu do celów osobistych (ok. 90% osób).

To tylko niektóre bardziej jaskrawe przykłady ignorancji opisane w szóstej już odsłonie raportu Proofpointa. Są one niepokojące, zwłaszcza w kontekście tego, że według statystyk około 90% globalnych organizacji miało do czynienia z atakami typu BEC oraz phishingiem. Możliwe, że w dużej mierze z powodu nieodpowiedniego przeszkolenia pracowników.


fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Kolejny ban dla TikToka
26 lutego 2020
Używanie aplikacji do tworzenia klipów wideo zostało zakazane w amerykańskiej Administracji Bezpieczeństwa Transportu.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto