A A A

Premiera Windows Vista

4 lutego 2021, 09:00
Na kolejnej pożółkłej kartce z kalendarza IT widnieje data 30 stycznia – dzień, w którym ukazał się system Vista Microsoftu.
Premiera Windows Vista

Przejrzysty, pewny, połączony

Premiera systemu Windows Vista, opracowanego kosztem 6 miliardów dolarów i promowanego przez Microsoft hasłem Clear, Confident, Connected miała miejsce 30 stycznia 2007 roku, czyli sześć lat po bardzo ciepło przyjętym Windowsie XP.

Windows Vista

Rozczarowanie z Redmond

Popularne powiedzonko głosi, że tylko co drugi system operacyjny Microsoftu jest udany... i chyba jest coś na rzeczy. Bo choć znacznie ładniejsza i wyposażona w wiele rozmaitych innowacji Vista okazała się chyba jedną z najbardziej rozczarowujących edycji Okien i nigdy nie zdobyła większej popularności. Krytykowano Vistę za względnie duże jak na owe czasy wymagania systemowe, za słabą stabilność oraz dużą liczbę niewykrytych przez testerów błędów, a także problemy ze sterownikami. Gracze wytykali też odczuwalnie niższą wydajność gier uruchomionych na tym systemie.

W efekcie, w szczycie swej popularności Vista zainstalowana była na zaledwie 20 proc. komputerów pracujących pod kontrolą Windowsa. Dla porównania: wersji XP używało w pewnym momencie nawet 63 proc. posiadaczy PC. W zaledwie dwa lata później Microsoft, przyznając się do porażki Visty, wydał bardzo udany Windows 7. Tym niemniej, pomoc techniczną gigant z Redmond świadczył aż do 2017 roku.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Studencki Festiwal Informatyczny
13 kwietnia 2021
Kolejna, szesnasta edycja konferencji poświęconej informatyce i nowoczesnym technologiom rozpocznie się 15 kwietnia.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto