A A A

Próba ataku na irańskie systemy bezpieczeństwa udaremniona

13 grudnia 2019, 14:35
Choć rząd w Iranie nie chce wskazywać winnych, na czele listy podejrzanych są amerykańscy cyberprzestępcy.
Próba ataku na irańskie systemy bezpieczeństwa udaremniona

Iran ponownie miał stać się celem cyberataku – na oku hakerów była infrastruktura energetyczna tego kraju. Zdaniem przedstawicieli irańskiego rządu, gdyby incydent powiódł się, mógłby poważnie zagrozić systemom bezpieczeństwa.

Próbę ataku udało się jednak w porę zidentyfikować i zablokować. Irański minister cyfryzacji Mohammad Javad Azari-Jahromi wskazuje, że operacja wyglądała na zorganizowaną i prawdopodobnie stoi za nią rząd innego państwa – Mieliśmy do czynienia z zorganizowanym i najwyraźniej sponsorowanym przez inne państwo atakiem na naszą infrastrukturę e-administracji, który został skutecznie odparty przez krajowe zapory bezpieczeństwa – komentuje polityk. Urzędnik unika jednak na razie oskarżeń wobec USA, które prowadziło w ostatnim czasie operacje hakerskie przeciw Iranowi.

Deklaracja Jahromiego jest o tyle interesująca, że zbiegła się ze środowym (11 grudnia br.) oświadczeniem ONZ, zgodnie z którym nie da się stwierdzić, czy Iran rzeczywiście był zaangażowany w przeprowadzenie ataków na Arabię Saudyjską z użyciem wojskowych dronów i pocisków. Zniszczeniu uległ wtedy fragment zakładu przetwarzającego ropę oraz obszar pola naftowego.

Napięcia między Iranem a USA i nieustająca cyberwojna trwają od 2010 roku, gdy Stany Zjednoczone wraz z Izraelem za pomocą robaka Stuxnet próbowały zablokować irański program rozwoju broni jądrowej. Sytuacja pomiędzy obydwoma państwami zmienia się jak w kalejdoskopie. Można być niemal pewnym, że na ujawnionym w tym tygodniu incydencie z pewnością się nie skończy.

fot. needpix

 

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto