A A A

Problem roku 2014 - nasze dane w sieci

27 grudnia 2013, 09:49
Problem roku 2014 - nasze dane w sieci

Biorąc pod uwagę liczbę miejsc, w których my, czyli użytkownicy sieci, przechowujemy swoje dane, jednym z najważniejszych tematów 2014 roku będzie dbanie o naszą prywatność w internecie - ostrzegają eksperci z firmy ESET.

Jedną z przyczyn, dla których eksperci zwracają tak dużą uwagę na zagadnienie prywatność w sieci w 2014 roku, jest rosnąca popularność chmury, z której coraz chętniej korzystają firmy i użytkownicy indywidualni. Według przewidywań niezależnej firmy doradczej Gartner już w 2016 roku użytkownicy będą przechowywać w chmurze aż 36 proc. swoich danych! Wśród nich projekty, ważne dokumenty, prace magisterskie oraz zdjęcia - te bardziej i te mniej oficjalne.

Ta ogromna popularność chmury z pewnością nie pozostanie obojętna cyberprzestępcom. Można przypuszczać, że w przyszłym roku nie zabraknie doniesień o włamaniach do wirtualnych dysków w chmurze - czy to za sprawą pułapek phishingowych i socjotechnicznych sztuczek, czy też poprzez kradzież loginów i haseł z serwerów lub od samych użytkowników.

Wielokrotnie w bieżącym roku wspominano o atakach na użytkowników Facebooka - w ocenie ekspertów podobnie będzie w nadchodzącym 2014 roku. Nadal internautom zagrażać będą pułapki, działające według schematu "kliknij i i obejrzyj kontrowersyjny film" lub "polub nas i odbierz produkt bez folii" - kto choć raz wpadł w sidła oszustów i musiał tłumaczyć się przed swoimi znajomymi z "polubienia" dziwnej strony, ten wie, jak istotne jest dbanie o prywatność w sieci.

Eksperci z firmy Eset spodziewają się również, że w 2014 roku zdarzą się głośne przypadki przejęcia kont w serwisach społecznościowych - taka sytuacja spotkała w bieżącym roku Twitterowe konto sieci Burger King, które po przejęciu zyskało szatę graficzną i nazwę konkurencyjnej sieci McDonalds. Ten przykład doskonale ilustruje konieczność należytej ochrony prywatności w sieci, która, jak się okazuje, dotyczy nie tylko użytkowników indywidualnych, ale również firm.

W swoich prognozach na 2014 rok eksperci wspominają o stale rosnącej liczbie zagrożeń, atakujących urządzenia mobilne (smartfony i tablety) - w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2013 roku laboratorium antywirusowe Eset zidentyfikowało 79 rodzin zagrożeń dla systemu Android. To o 43 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W 2014 roku spodziewany jest dalszy wzrost liczby tego typu zagrożeń.

Eset prognozuje również, że schemat ataku na smartfony i tablety zacznie ewoluować w kierunku modelu znanego z komputerów PC - najpierw znaleziona zostanie luka, a następnie stworzone zostanie zagrożenie, które ją wykorzysta. Na użytkowników komputerów w 2014 roku nadal "polować" będą zagrożenia typu Cryptolocker, szyfrujące dane i żądające okupu za ich odblokowanie. Zwiększy się również liczba ataków na posiadaczy kryptowalut (np. Bitcoinów). Eksperci przewidują także kolejne ataki na inne urządzenia, poza komputerami, smartfonami i tabletami, podłączone do internetu. Nikogo nie powinny zatem zdziwić doniesienia o cyberataku na lodówki, telewizory, konsole czy okulary Google Glass (pracujące w oparciu o system Android).

Fot stox.chng Roberto Bichara


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Usprawnione Mapy Google'a
18 października 2019
Google ułatwia raportowanie utrudnień w ruchu drogowym oraz dodaje nową funkcję do aplikacji Mapy w wersji na urządzenia z systemem iOS.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto