A A A

Prokuratorzy 37 stanów pozwali Google'a za naruszenie przepisów antymonopolowych

8 lipca 2021, 11:00
Amerykańskim przedstawicielom prawa nie podoba się sposób, w jaki gigant zarządza sklepem z aplikacjami.
Prokuratorzy 37 stanów pozwali Google'a za naruszenie przepisów antymonopolowych

Bo przeszkadzasz innym

Jest to trzeci pozew wniesiony w Stanach Zjednoczonych przeciwko firmie.

Prokuratorzy skupili się na polityce sklepu Google Play polegającej na pobieraniu od twórców aplikacji 30-procentowej prowizji od zakupu treści cyfrowych lub subskrypcji. Ich zdaniem koncern blokuje możliwość działania konkurencyjnych  platform dystrybucji aplikacji na Androida poprzez umowy wykluczające, bariery techniczne i „mylące" ostrzeżenia o zabezpieczeniach. Te posunięcia miały ograniczać wybór aplikacji i podniosły ceny, co ostatecznie zaszkodziło konsumentom.

– Google przez wiele lat służył jako strażnik internetu, ale ostatnio stał się również strażnikiem naszych urządzeń cyfrowych, w wyniku czego wszyscy płacimy więcej za oprogramowanie, którego używamy na co dzień – mówi Letitia James, prokurator generalny Nowego Jorku. Jej zdaniem amerykańska firma po raz kolejny wykorzystuje swoją dominację do niezgodnego z prawem niszczenia konkurencji i zwiększania zysków w wysokości miliardów dolarów.

Google w odpowiedzi opublikował w firmowym blogu wpis, w którym określił całą sprawę jako trudną do zrozumienia. „To dziwne, że grupa prokuratorów stanowych zdecydowała się złożyć pozew przeciwko systemowi, który zapewnia większą otwartość i wybór niż inne" – czytamy.

fot. Artur Osipyan – Unsplash


Katarzyna Bielińska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto