A A A

Protezy bioniczne mają pomóc zwalczyć bóle fantomowe

12 września 2019, 14:10
Badacze z Politechniki Federalnej w Zurychu przeprowadzili testy nowych protez nóg u dwóch pacjentów po amputacji powyżej kolana.
Protezy bioniczne mają pomóc zwalczyć bóle fantomowe

Zespół naukowców pod przewodnictwem badaczy z Politechniki Federalnej w Zurychu pracuje nad protezami stóp i kolana, dzięki którym osoby po amputacjach przestaną odczuwać bóle fantomowe. Badacze uzupełnili protezę nogi o czujniki i elektrody, które podłączone do nerwów pozostałych w udach pacjentów miały sprawić, by czuli oni ruchy kolana i wrażliwość na dotyk stopy. Specjalnie opracowane algorytmy „tłumaczyły” przebiegające przez protezę i system nerwowy informacje, tak aby mózg rozumiał, co się dzieje. Wyniki przeprowadzonych testów okazały się bardzo obiecujące.

Do tej pory badania nad protezami bionicznymi prowadzone były niemal wyłącznie z pacjentami po amputacji rąk i dłoni. Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu we współpracy z firmą SensArs wkroczyli na nowe pole badań i opracowali pierwsze tego typu protezy nóg. Głównym celem jest zlikwidowanie bólów fantomowych amputowanych kończyn, na które często skarżą się pacjenci.

Determinacja specjalistów doprowadziła do wypracowania metod umożliwiających złagodzenie bólu i ułatwienie pacjentom poruszania się. Efekty dotychczas przeprowadzanych testów są bardzo dobre: zniwelowane zostały nie tylko negatywne odczucia związane z bólami fantomowymi, ale też wysiłek w trakcie chodzenia – co dało się zaobserwować podczas mierzenia VO2 max, czyli pułapu tlenowego. Uczestniczący w badaniach pacjenci pochłaniali mniej tlenu w trakcie poruszania się z protezami bionicznymi niż ze zwykłymi.

Badacze są zadowoleni z postępu testów bionicznych kończyn, jednak zaznaczają, że na tym ich praca się nie kończy. Informacje zbierane na bieżąco od sprawdzających protezy osób pokazują im elementy wymagające dopracowania.

fot. YouTube

 


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto