A A A

Przechowujemy hasła na smartfonach

17 sierpnia 2012, 11:16
Przechowujemy hasła na smartfonach

Coraz więcej osób przechowuje swoje najcenniejsze dane na urządzeniach mobilnych. Według najnowszych badań, aż 30 proc. użytkowników przechowuje poufne informacje - łącznie z hasłami do kont na portalach społecznościowych i innych serwisach online - na swoich smartfonach.

Badanie, które objęło 11 000 respondentów na całym świecie, zostało przeprowadzone w maju 2012 r. przez O+K Research na zlecenie firmy Kaspersky Lab. Ujawniło ono również inne trendy w zakresie wykorzystywania smartfonów i tabletów.

Standardowe funkcje smartfonów znajdują odbicie w najpowszechniejszych rodzajach przechowywanych informacji: najczęściej jest to zawartość książki adresowej i archiwum wiadomości SMS. Jednak 50 proc. posiadaczy smartfonów wykorzystuje swoje urządzenia mobilne do przechowywania osobistych zdjęć i filmów, a 21 proc. respondentów trzyma w pamięci tego sprzętu poufne informacje, takie jak numery kart kredytowych lub dane umożliwiające logowanie się do konta bankowego. W przypadku tabletów odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 28 proc. Świadczy to o tym, że tablety są wykorzystywane bardziej jako tradycyjne komputery niż smartfony.

Sprzęt mobilny często jest wykorzystywany do grania: 52 proc. właścicieli iPadów i 51 proc. właścicieli innych tabletów instaluje gry na swoich urządzeniach. Odsetek ten pokrywa się mniej więcej z odsetkiem graczy wśród posiadaczy nowoczesnych smartfonów, z wyjątkiem BlackBerry - tylko 34 proc. respondentów wykorzystuje tę platformę do gier online.

Tablety bardzo często są wykorzystywane do przechowywania e-booków: 47 proc. respondentów wykorzystuje te urządzenia do czytania elektronicznych książek. 45 proc. posiadaczy smartfonów i tabletów przechowuje na nich swoje e-maile, a w pamięci 35 proc. tabletów przechowywana jest korespondencja służbowa.

Badanie wskazuje, że większość użytkowników nie widzi większej różnicy między tradycyjnym komputerem stacjonarnym a urządzeniem mobilnym. Niezwykle istotne zadania - łącznie z uzyskiwaniem dostępu do kont bankowych lub dokonywaniem płatności online - często wykonywane są na urządzeniu, które znajduje się w danym momencie pod ręką.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto