A A A

Przełomowa technologia IBM

5 czerwca 2017, 13:30
IBM wynalazło zupełnie nową architekturę układów scalonych, która pozwoli na zmieszczenie 30 miliardów tranzystorów w układzie o rozmiarze paznokcia.
Przełomowa technologia IBM

To osiągnięcie zdecydowanie godne uznania, ponieważ dotychczas za sukces uważano 20 milionów tranzystorów w 7-nanometrowym układzie sprzed 2 lat.

Tym razem architekturę FinFET zastąpiono krzemowymi nanoarkuszami, co dało imponujące efekty. Według producenta, pozwoli to między innymi na znacznie ograniczenie zapotrzebowania na energię, co z kolei wpłynie pozytywnie na czas pracy urządzeń, w których zostanie wykorzystana ta technologia.

Kiedy nowa architektura znajdzie zastosowanie w praktyce? Najprawdopodobniej dopiero za kilka lat, ponieważ póki co na rynku królują 10-nanometrowe chipsety, a w kolejce są jeszcze rozwiązania 7-nanometrowe, które mają ujrzeć światło dzienne w przyszłym roku.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Dwa nowe smartfony HTC
21 marca 2018
Firma HTC oficjalnie zaprezentowała dwa nowe urządzenia ze średniej półki: HTC Desire 12 i HTC Desire 12+.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto