A A A

Przenośne kalkulatory elektroniczne

25 czerwca 2020, 09:20
Z cyklu „czwartki – IT pożółkłe kartki" dziś nanohistoria kalkulatorów.
Przenośne kalkulatory elektroniczne

ANITA, czyli 15 kg żelastwa

Pierwszy przenośny kalkulator elektroniczny powstał w 1961 r. w Wielkiej Brytanii (to Sumlock Comptometer ANITA, gdzie ANITA to anagram od A New Inspiration To Accounting). Ważył ponad 15 kg, a w swym wnętrzu miał lampy elektronowe, wykorzystywane także w roli wyświetlaczy. Potrafił wykonywać 4 podstawowe działania arytmetyczne, rozmiarami zaś dorównywał współczesnym pecetom.

 

Pierwszy kieszonkowiec

Jednakże w 1963 r. pojawiły się znacznie lżejsze i mniejsze kalkulatory bazujące na tranzystorach. Prototyp pierwszego kieszonkowego kalkulatora elektronicznego powstał w Texas Instruments w roku 1967.

Mechaniczne kieszonkowe kalkulatory były produkowane już od roku... 1948 (!), ale dopiero w 1971 do sklepów trafił pierwszy popularny elektroniczny kalkulator kieszonkowy, skonstruowany w Japonii. A był to Busicom LE-120A HANDY-LE, kosztujący niecałe 400 dolarów, czyli – skromnie licząc – 2 tys. współczesnych dolarów. Był to też pierwszy kalkulator w historii, w którym użyto diod LED jako wyświetlacza.

fot.: Anita, MaltaGC, Wikimedia Commons, CC3.0


Gerard Arfield
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto