A A A

Przeróbka BIOS-u odblokowuje układy AMD

27 kwietnia 2009, 14:30
Serwis TechSpot, powołując się na koreańskie źródła, poinformował o interesującej modyfikacji BIOS-u, która pozwala odblokować nowy potencjał w procesorach AMD bazujących na architekturze K10.
Przeróbka BIOS-u odblokowuje układy AMD

Procesory AMD Phenom II X3 to układy oficjalnie trzyrdzeniowe, jednak chipy te zostały wyprodukowane jako układy czterordzeniowe, ale nie przeszły surowych testów jakościowych dla wszystkich czterech rdzeni, co spowodowało, że w finalnym produkcie aktywne są trzy rdzenie procesora. Koreańczycy odnaleźli jednak sposób na to, by odblokować czwarty rdzeń Phenoma X3.

Wystarczy zmodyfikować BIOS płyty głównej tak, aby zmienić parametr ACC – Advanced Clock Calibration. Parametr ten jest obecny w wielu płytach głównych różnych producentów. Oczywiście dotyczy to wyłącznie płyt przeznaczonych do procesorów AMD.

Jeszcze większą ciekawostką jest to, że analogiczny trik umożliwia odblokowanie nie jednego, lecz aż dwóch rdzeni w dwuprocesorowych układach AMD Athlon X2 7750 Black Edition. W razie niestabilnej pracy układu z odblokowanymi rdzeniami, łatwo można powrócić do domyślnych ustawień, cofając modyfikację parametru ACC w BIOS-ie.

Źródło: TechSpot


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto