A A A

Przestrzenny pulpit w Mac OS X

12 grudnia 2008, 11:23
Serwis MacRumors.com, informujący o nowościach dotyczących produktów i rozwiązań opracowywanych przez koncern Apple, poinformował o interesującej dokumentacji, jaką firma z logo z nadgryzionym jabłuszkiem zgłosiła do amerykańskiego urzędu patentowego.
Przestrzenny pulpit w Mac OS X

Na szczególną uwagę zasługuje dokument zatytułowany Multidimensional Desktop (z ang. wielowymiarowy pulpit). Wynika z niego, że gigant z Cupertino w Kalifornii poważnie myśli o wdrożeniu przestrzennego interfejsu użytkownika w kolejnych wersjach systemu operacyjnego Mac OS X. Tekstową wersję zgłoszonej dokumentacji można obejrzeć na stronach amerykańskiego urzędu patentowego.

Zarysy projektowanego interfejsu można obejrzeć na załączonych do zgłoszonego dokumentu ilustracjach.

Choć wiarygodność informacji o nowym interfejsie nie budzi zastrzeżeń, to wciąż pozostaje pytanie, kiedy i czy w ogóle Apple zdecyduje się na faktyczne wdrożenie przestrzennego interfejsu do przyszłych wydań systemu Mac OS X. Następna główna wersja tego systemu – Mac OS X 10.6 – spodziewana jest w pierwszym kwartale 2009 roku, ale zgodnie z dotychczas opublikowanymi informacjami w wersji 10.6 główny nacisk jest kładziony na zwiększenie wydajności, a nie wizualizację.

Pomysł Apple na razie pozostaje zatem wyłącznie na papierze – przynajmniej oficjalnie. Nie jest to jednak pierwsze tego typu rozwiązanie. Polecamy obejrzenie załączonego filmu pochodzącego z serwisu YouTube, prezentującego działający prototyp konkurencyjnego rozwiązania – BumpTop 3D Desktop. To aplikacja stanowiąca nakładkę na system Windows. Trzeba przyznać, że możliwości manipulacji plikami oraz obiektami w przestrzennym pulpicie BumpTop 3D są imponujące.

Skoro mowa o konkurencyjnych rozwiązaniach, nie można pominąć projektu firmy Sun o nazwie Looking Glass, umożliwiającego wyświetlenie przestrzennego pulpitu w Linuksie i systemie Solaris x86.

Źródło: MacRumors


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto