A A A

Przymusowa instalacja rosyjskiego oprogramowania

4 grudnia 2019, 08:15
Od lipca przyszłego roku na sprzedawanych w Rosji komputerach i smartfonach będą obowiązkowo preinstalowane rosyjskie odpowiedniki oryginalnych aplikacji.
Przymusowa instalacja rosyjskiego oprogramowania

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał 2 grudnia br. ustawę, zgodnie z którą na wszystkich sprzedawanych w kraju komputerach, smartfonach i inteligentnych telewizorach musi być fabrycznie zainstalowane rosyjskie oprogramowanie.

Ustawa została uchwalona pod koniec listopada, a zacznie obowiązywać 1 lipca przyszłego roku. Nie nakazuje ona usunięcia oryginalnych aplikacji, lecz dodanie do nich rosyjskich odpowiedników. Nowe regulacje mają pomóc rodzimym przedsiębiorstwom informatycznymi w konkurowaniu z zagranicznymi firmami. Nabywcy urządzeń nie będą musieli pobierać lokalnych wariantów zagranicznego oprogramowania z zewnętrznych źródeł – czasami być może dopiero dowiedzą się o istnieniu rosyjskich odpowiedników.

Listę oprogramowania, które będzie obowiązkowo instalowane, opracuje rosyjski rząd. Ustawa spotkała się z krytyką niektórych sprzedawców elektroniki – twierdzą oni, że na pewnych urządzeniach nie da się zainstalować rosyjskiego oprogramowania, w związku z czym część dostawców sprzętu wycofa się z Rosji. Zarzucają także ustawodawcom, że nie konsultowali projektu ustawy z przedstawicielami branży elektronicznej.

fot. YouTube


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Zmiany w mailingu YouTube'a
8 sierpnia 2020
Subskrybenci przestaną otrzymywać e-maile o zamieszczanych na kanałach YouTube'a nowościach.


Potrzebujesz dziennika? No to notuj
7 sierpnia 2020
Moleskine, firma znana z produkcji notesów, przygotowała internetowy dziennik, który łączy wiele innych przydatnych funkcji.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto