A A A

Przymusowa instalacja rosyjskiego oprogramowania

4 grudnia 2019, 08:15
Od lipca przyszłego roku na sprzedawanych w Rosji komputerach i smartfonach będą obowiązkowo preinstalowane rosyjskie odpowiedniki oryginalnych aplikacji.
Przymusowa instalacja rosyjskiego oprogramowania

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał 2 grudnia br. ustawę, zgodnie z którą na wszystkich sprzedawanych w kraju komputerach, smartfonach i inteligentnych telewizorach musi być fabrycznie zainstalowane rosyjskie oprogramowanie.

Ustawa została uchwalona pod koniec listopada, a zacznie obowiązywać 1 lipca przyszłego roku. Nie nakazuje ona usunięcia oryginalnych aplikacji, lecz dodanie do nich rosyjskich odpowiedników. Nowe regulacje mają pomóc rodzimym przedsiębiorstwom informatycznymi w konkurowaniu z zagranicznymi firmami. Nabywcy urządzeń nie będą musieli pobierać lokalnych wariantów zagranicznego oprogramowania z zewnętrznych źródeł – czasami być może dopiero dowiedzą się o istnieniu rosyjskich odpowiedników.

Listę oprogramowania, które będzie obowiązkowo instalowane, opracuje rosyjski rząd. Ustawa spotkała się z krytyką niektórych sprzedawców elektroniki – twierdzą oni, że na pewnych urządzeniach nie da się zainstalować rosyjskiego oprogramowania, w związku z czym część dostawców sprzętu wycofa się z Rosji. Zarzucają także ustawodawcom, że nie konsultowali projektu ustawy z przedstawicielami branży elektronicznej.

fot. YouTube


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto