A A A

Q System One - komercyjny komputer kwantowy IBM

10 stycznia 2019, 09:20
IBM zaprezentował swój komercyjny komputer kwantowy, model Q System One. Można skorzystać z jego mocy obliczeniowej poprzez chmurę,
Q System One - komercyjny komputer kwantowy IBM

Komputer jest zamknięty w sześciokącie ze szkła borokrzemowego o bokach 2,7 m. Ramy obudowy tworzy aluminium i stal. We wnętrzu znajdziemy elektroniczny system stabilizacji, by uniknąć potencjalnych drgań, które mogą prowadzić do zaburzeń w przeprowadzanych obliczeniach. Jest przetrzymywany w bardzo niskiej temperaturze w odizolowanym środowisku.

Komputery kwantowe nie wykonują działań w zwykłych bitach, ale w kubitach - poszczególnych stanach kwantowych, w których nie obowiązują prawa klasycznej fizyki i mogą występować egzotyczne zjawiska, jak np. superpozycja.

Komputery kwantowe mają przewagę nad klasycznymi, ponieważ ich moc obliczeniowa rośnie wykładniczo - dwa kubity mają cztery możliwe stany, 3 kubity mają osiem stanów, a 150 kubitów będzie miało więcej stanów niż jest atomów na  Ziemi. IBM Q System One będzie używał 20 kubitów.

 

 


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Japończycy planują Społeczeństwo 5.0
15 października 2019
Od 4 lat Japończycy pracują nad tym, by znacząco usprawnić funkcjonowanie społeczeństwa za pomocą technologii. Jutro w Tokio rozpoczyna...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto