A A A

Radioaktywne bakterie

29 kwietnia 2013, 11:02
Naukowcy opracowali metodę leczenia raka trzustki, która polega na wykorzystaniu radioaktywnych bakterii do infekcji zmienionych chorobowo komórek.
Radioaktywne bakterie

Naukowcy  opracowali  metodę leczenia raka trzustki, która polega na wykorzystaniu radioaktywnych bakterii do infekcji zmienionych chorobowo komórek.

Przeprowadzony na myszach eksperyment polegał na infekcji bakteriami ze szczepu Listeria monocytogenes zmienionych nowotworowo komórek. W efekcie znacząco zmniejszyła się liczba przerzutów agresywnych postaci nowotworu, bez widocznego wpływu na zdrową tkankę. - W pierwszych eksperymentach zaobserwowaliśmy spadek liczby przerzutów aż o 90 proc.

Po dopracowaniu nasza technika mogłaby zapoczątkować zupełnie nową erę leczenia przerzutującego raka trzustki - powiedziała Claudia Gravekamp, lider zespołu naukowego.

Pomysł na wykorzystanie radioaktywnych bakterii do terapii antynowotworowej wziął się z poczynionej kilka lat temu obserwacji. Okazało się, że bakterie L. monocytogenes mogą infekować komórki nowotworowe bez wpływu na zdrowe tkanki, gdyż ekosystem guza hamuje reakcję odpornościową. W zdrowej komórce intruz jest natychmiastowo eliminowany.

Fot. Stock.xng Nick Winchester


Marcin Powęska / Informacja Prasowe
marcin.poweska@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
dawidsab
dawidsab
29 kwietnia 2013, 11:16
Witam! Jak to czytałem, to miałem wrażenie, jakbym czytał jakiś poradnik z dziedziny biologii, albo medycyny:oczy:. Jakbym na forum komputerowym przeczytał coś o jakimś tomografie komputerowym, albo rezonansie magnetycznym - to bym się tak nie dziwił. Ale o bakteriach?!:zdziwko:
Najnowsze aktualności

Hakerzy w słusznej sprawie
16 lutego 2019
Po nietypowe rozwiązanie sięgnął szwajcarski rząd. Świadomie zaprosił do ataku profesjonalnych hakerów, który mają „przetestować”...


Google stworzy własne procesory
15 lutego 2019
Google poszukuje inżynierów do projektu gChips – zatrudnione osoby mają zajmować się produkcją i projektowaniem autorskich układów.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto