A A A

Ransomware - przychody przestępców rosną w dużym tempie

28 marca 2016, 05:00
Analiza przeprowadzona przez centrum McAfee Labs wykazała, że nowe przypadki zagrożeń ransomware wzrosły w ostatnim kwartale aż o 26 proc. w porównaniu z tym samym czasem w roku ubiegłym.
Ransomware - przychody przestępców rosną w dużym tempie

- Niepokojące wyniki raportu to ważny sygnał ostrzegawczy dla nas wszystkich - mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland. Zwracamy uwagę szczególnie na zagrożenia ransomware typu open source i ransomware as a service (jako usługa), które pozostają najbardziej lukratywnymi atakami dla cyberprzestępców. Analiza ataku pod nazwą Crypto Wall 3 przeprowadzona w październiku 2015 roku przez badaczy z McAfee Labs wykazała, że tylko jedna taka kampania wygenerowała przychody z zapłaconych okupów na poziomie 325 mln dol.

Czy istnieją sposoby walki z przestępcami? Czy jest coś, co firmy mogą zrobić, żeby przeciwstawiać się zagrożeniom wymuszającym okupy? Według Intel Security, najskuteczniejszym sposobem jest ścisła współpraca i aktywność przedsiębiorstw w zakresie udostępniania informacji o zagrożeniach (CTI - cyber-threat intelligence).

Centrum McAfee Labs zbadało, jak do tego zagadnienia podchodzi 500 specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z Ameryki Północnej, Azji i Europy. Ankietowani odpowiadali na pytania sprawdzające wiedzę na temat informacji o zagrożeniach cybernetycznych, opinie o ich wartości dla bezpieczeństwa firmy oraz o głównych przeszkodach na drodze do wdrożenia takich procedur w ramach strategii zabezpieczających.

Wyniki ankiety wykazały, że:

- tylko 42 proc. ankietowanych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa korzysta z udostępnianych informacji o zagrożeniach cybernetycznych. Spośród tej liczby aż 97 proc. uważa, że dzięki nim można zapewnić firmie lepszą ochronę

- niemal jednogłośnie (91 proc.) ankietowani wykazali zainteresowanie informacjami o ukierunkowaniu branżowym. Chodzi o sektory takie jak usługi finansowe oraz infrastruktura krytyczna, które są celem najbardziej wysublimowanych ataków i mogłyby najbardziej skorzystać na współpracy w ramach CTI

- 72 proc. uważa, że najistotniejsze i najchętniej udostępniane przez firmy są informacje o złośliwym oprogramowaniu, na drugim miejscu wymieniona została reputacja adresów URL (58 proc.), następnie reputacja zewnętrznych adresów IP (54 proc.), reputacja certyfikatów (43 proc.) oraz reputacja plików (37 proc.)

- respondenci stwierdzili, że największą barierą w udostępnianiu danych o cybernetycznych zagrożeniach są polityki firmy (54 proc.), przepisy branżowe (24 proc.) oraz brak informacji o sposobie ich wykorzystania (24 proc.)

- Biorąc pod uwagę determinację, jaką wykazują się cyberprzestępcy, udostępnianie informacji o zagrożeniach może się stać użytecznym narzędziem w próbie przechylenia szali zwycięstwa na stronę walczących z atakami - mówi Vincent Weafer, wiceprezes McAfee Labs, Intel Security. Nasza ankieta pokazuje, że aby efektywnie wykorzystać potencjał udostępnianych informacji o zagrożeniach, trzeba najpierw pokonać przeszkody w postaci polityk firmowych, ograniczeń regulacyjnych, ryzyka związanego z odpowiedzialnością prawną i braku wiedzy wdrożeniowej.

Statystyki zagrożeń w IV kwartale 2015:

- Mobilne złośliwe oprogramowanie notuje wzrost. W IV kwartale 2015 roku (w porównaniu z IV kwartałem 2014) liczba nowych próbek mobilnego złośliwego oprogramowania wzrosła o 72 proc.. To sugeruje, że nowe wirusy tworzone są szybciej.

- Ogólny trend wzrostowy. Po trzech kwartałach zniżkujących wskaźnik całkowitej liczby nowych próbek złośliwego oprogramowania ponownie zwyżkuje w IV kwartale. Wyniósł 42 miliony, czyli 10 proc. więcej niż w III kwartale. Jest to drugi najwyższy wynik zaobserwowany dotychczas przez McAfee Labs.

- Krach w obszarze rootkitów. Liczba nowych próbek rootkitów spadła radykalnie w IV kwartale. Jest to kontynuacja długofalowego trendu spadkowego w tym obszarze zagrożeń. Eksperci z McAfee Labs łączą to zjawisko z przechodzeniem klientów na procesory Intel® 64-bit i system Microsoft Windows 64-bit. Funkcje, w które te technologie są wyposażone (Kernel Patch Protecion i Secure Boot), zapewniają lepsze zabezpieczenie przed zagrożeniami typu rootkit.

- Złośliwe podpisane pliki binarne w odwrocie. Liczba nowych złośliwych podpisanych plików binarnych spadała w każdym kwartale ostatniego roku, osiągając w IV kwartale 2015 roku poziom najniższy od II kwartału 2013 roku.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL

 


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
28 marca 2016, 10:49
[quote] Krach w obszarze rootkitów. Liczba nowych próbek rootkitów spadła radykalnie w IV kwartale. Jest to kontynuacja długofalowego trendu spadkowego w tym obszarze zagrożeń. Eksperci z McAfee Labs łączą to zjawisko z przechodzeniem klientów na procesory Intel® 64-bit i system Microsoft Windows 64-bit. [/quote] :E Dość ciekawie czyta się artykuły o bezpieczeństwie, których autorami są Twórcy oprogramowania typu PUP o nazwie McAfee Security scan. Bez pytania instalował się w systemie przy okazji aktualizacji flasha.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto